25.6 C
Σάββατο, 12 Οκτωβρίου, 2024

Μαρούσι-Κολοσσός 70-67: Όταν «μίλησε» ο Ρέινολντς (pic)

Μετά τις ευρωπαϊκές νίκες, ήρθε η μέρα για το Μαρούσι για να ανοίξει λογαριασμό και στην GBL. Μετά την εντός έδρας ήττα από τον Προμηθέα, έδειξε μεγαλύτερο βαθμό ετοιμότητας και περισσότερη αποφασιστικότητα, φτάνοντας στη σημαντική επικράτηση επί του Κολοσσού με 70-67.

Η νίκη των «κιτρινόμαυρων» -χωρίς τον τραυματία Αλέξανδρο Νικολαΐδη- ήρθε παρά την κάτω του μετρίου εικόνα τους στο πρώτο ημίχρονο, αφού κατάφεραν να ανεβάσουν στροφές στο δεύτερο και βρίσκοντας λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, έφτασαν στη νίκη. Σημαντικό ρόλο διαδραμάτισε σε αυτό η άνοδος του Κάμερον Ρέινολντς που σημείωσε εννιά από τους 20 πόντους του Αμαρουσίου στην τέταρτη περίοδο.

Είναι ένα αποτέλεσμα που μπορεί να αποδειχτεί το «καύσιμο» που χρειάζεται η ομάδα του Νίκου Βετούλα για τη συνέχεια των υποχρεώσεων της, εντός και εκτός συνόρων. Αυτή θα τη βρει την Τετάρτη (16/10, 18:00) στο Αζερμπαϊτζάν για το παιχνίδι του FIBA Europe Cup κόντρα στη Σαμπάχ, ενώ επόμενη υποχρέωση της στο Πρωτάθλημα, είναι και πάλι εντός έδρας, το επόμενο Σάββατο (19/10, 18:00) απέναντι στο Περιστέρι.

Για τον Κολοσσό, τα προβλήματα που εμφανίστηκαν στην αρχή της σεζόν έχουν αφήσει το αποτύπωμα τους και οι τρεις ήττες (0/2 στο Πρωτάθλημα, 0/1 στο BCL) αρχίζουν να βάζουν την πίεση του «πρέπει» για τη συνέχεια. Αυτή θα τον βρει την προσεχή Τετάρτη (16/10, 19:30) να δίνει το μεγάλο παιχνίδι με την Τενερίφη για το BCL, πριν πάει στο τρίτο συνεχόμενο, εκτός έδρας παιχνίδι του στο Πρωτάθλημα, τη μεθεπόμενη Κυριακή (20/10, 17:15) στο Λαύριο.

Η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα, απόντος του Λόντον Περάντες που υπέστη θλάση στο ματς της πρεμιέρας, η ήττα στο Μαρούσι θύμισε σε ένα βαθμό εκείνη από τον Πανιώνιο, αφού προηγήθηκε και πάλι με διψήφια διαφορά αλλά δεν κατάφερε να το υπερασπιστεί ως το τέλος.

Μετά το αρχικό 4-6, το Μαρούσι έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Στόουβ και τον Φρίντρικσον να δείχνουν τον δρόμο κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Με ένα σερί 9-0 ξέφυγε με 13-6 και προς το τέλος της περιόδου με 18-11, ωστόσο ο Κολοσσός σουτάροντας καλά από μακριά –είχε 4/8 τρίποντα- μείωσε στους δύο 18-16.

Παρά την απουσία του βασικού πόιντ γκαρντ του (Περάντες) και με τον κορυφαίο σκόρερ του (Γκάουντλοκ) εκτός ρυθμού, ο Κολοσσός κατάφερε να έχει τον έλεγχο, προηγούμενος με 28-23 στο 15’ και φτάνοντας το συνολικό επιμέρους σκορ στο 17-5 από το -7 στο οποίο είχε βρεθεί. Το Μαρούσι είχε σοβαρές δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, κάτι που βέβαια αποτυπώθηκε στους εννιά πόντους που είχε στα οχτώ πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ένα έμμεσο τετράποντο του Κολοβέρου έστειλε τη διαφορά στους 10 (27-37, 1,5 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου) και στα μισά του δρόμου το σκορ ήταν 29-37.

Το Μαρούσι μέσα από την άμυνα του προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και στα μισά της τρίτης περιόδου ήταν στο -4 (40-44). Το επιμέρους σκορ έφτασε στο 11-1 και το Μαρούσι προσπέρασε μετά από αρκετή ώρα, στο 28’ (45-44). Το 50-52 στο 30’ άφηνε ανοιχτή την υπόθεση νίκη.

Η άνοδος του Ρέινολντς και η επιστροφή του Στόουβ μετά την πολύ καλή πρώτη περίοδο του, οδήγησε το Μαρούσι στο +4 στις αρχές (58-54) και στα μέσα της τέταρτης περιόδου (62-58) όμως ο Κολοσσός δεν του επέτρεπε να αισθανθεί μεγαλύτερη ασφάλεια. Έτσι μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν ισχνό προβάδισμα (64-63). Ένα τρίποντο του Στόουβ στην εκπνοή μιας επίθεσης του Αμαρουσίου έκανε το 67-63 και μία βολή του Λάνγκεβαϊν το 68-63 στα 55’’ αφού ο Κολοσσός δεν βρήκε σκορ ενδιάμεσα. Από τη γραμμή του φάουλ ο Γκάουντλοκ μείωσε στο 68-65 και αφού το Μαρούσι έχασε δύο σουτ σε μία επίθεση, ο Κολοσσός είχε κατοχή στα 10’’. Ο Γκάουντλοκ κέρδισε φάουλ και «έγραψε» το 68-67 στα 8,6’’ για να ακολουθήσει φάουλ στον Στόουβ στα 5,7’’. Ο Αμερικανός ήταν ψύχραιμος (70-67) και το τρίποντο του Γκάουντλοκ δεν βρήκε στόχο, για να κρατήσει το Μαρούσι τη νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Ρέινολντς έβαλε το Μαρούσι σε θέση οδηγού, όμως ο Τζόναθαν Στόουβ δικαιούται αυτόν τον τίτλο. Είχε 2 πόντους σε 29 λεπτά του ματς της πρεμιέρας με τον Προμηθέα, όμως σήμερα ήταν ένας άλλος παίκτης. Είχε 21 πόντους με 7/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κερδισμένα φάουλ, 27 ranking και τις δύο βολές που «σφράγισαν» τη νίκη της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μικρές ήταν οι διαφορές στη στατιστική των δύο ομάδων, αλλά το Μαρούσι ήταν πιο αποτελεσματικό από μέση και κοντινή απόσταση. Εκτέλεσε με 44% έναντι του 38% του Κολοσσού.

Photo Credits: Eurokinissi