19.6 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Μαρούσι – Καρδίτσα 94-88: “Σεφτέ” με… καυτό καρέ (vid)

Η πρεμιέρα του Γιώργου Λιμνιάτη στον πάγκο του Αμαρουσίου... δεν είχε τον ίδιο λόγω ασθένειας, αλλά ο Αγγελος Τσίκληρας που κοουτσάρισε στην (και) δική του πρεμιέρα οδήγησε τους "νεοφώτιστους" στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Το 94-88 επί της Καρδίτσας που άφησε τους φιλοξενούμενους χωρίς νίκη, ήταν ένα ξεκάθαρο αποτέλεσμα ευστοχίας, αφού το μεν Μαρούσι είχε πολύ καλά ποσοστά και σε κρίσιμα σημεία, η δε Καρδίτσα... τα έσπασε μέχρι και στις βολές. Γεμίζει ελπίδες για το μέλλον το ρόστερ του Αμαρουσίου, με πλήθος λύσεων και σήμερα ένα ασταμάτητο καρέ, από τους Τζούιστον (double double), Ραντούλιτσα, Μπρίσκοου και Λούκοβιτς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν... ροκ, με τρελό ρυθμό, σημαντικές διακυμάνσεις και ιδιαίτερα στοιχεία. Το Μαρούσι κυριάρχησε στο πρώτο μισό, με Νικολαΐδη και Ραντούλιτσα να δίνουν το ρυθμό και να κάνουν ό,τι θέλουν την προβληματική άμυνα της Καρδίτσας. Η περίοδος έκλεισε με 25-19 και με τους φιλοξενούμενους να είναι και πολύ άστοχοι.

Το σκηνικό αντιστράφηκε στο δεύτερο μισό. Το δίδυμο Κλάσεν - Δίπλαρου που έριξε μαζί ο Παπανικολόπουλος έδωσε ρυθμό και στις δύο πλευρές στην ομάδα του, ο Ουάιτ κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα, στο 15' το ματς ήταν ισόπαλο με 33-33 και στο ημίχρονο το Μαρούσι ήταν μπροστά με 44-41, με την Καρδίτσα να έχει ήδη χάσει έξι βολές και να έχει 2/13 τρίποντα!

Το Μαρούσι με μια... αυτονόητη ζώνη έστειλε την Καρδίτσα σε απελπιστικά σουτ και ξέφυγε με 56-47 στο 24', βάζοντας τρία σερί τρίποντα το ίδιο και με τον Λούκοβιτς μπροστάρη. Η Κερδίτσα βρήκε τρόπο να πλησιάσει το καλάθι και να μειώσει σε 61-59 στο 28', όμως ο Μπρίσκοου είχε πάρει φόρα, έβαζε τα πάντα και έστειλε την ομάδα του στη λήξη της περιόδου στο +7, 72-65 και με σταθερό προβάδισμα για την τελική επικράτηση.

Το Μαρούσι μπήκε με φούρια στην τελευταία περίοδο και πήγε στο +13, 83-70 στο 34', η Καρδίτσα αντέδρασε για το 83-76, αλλά πλέον είχε χάσει πολύ χρόνο και μαζί το παιχνίδι που πήγε στην ομάδα που το έλεγξε στην μεγαλύτερή του διάρκεια.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οταν σε εκτός έδρας ντέρμπι χάνεις 13 βολές, είσαι άξιος της μοίρας σου. Τόσες έχασε η Καρδίτσα και αυτό ήταν το πλέον καθοριστικό στοιχείο στην εξέλιξη του αγώνα, χωρίς να πηγαίνει πίσω και στα τρίποντα πάντως, με το απελπιστικό 4/24! Κάπως έτσι "πέταξε" τα 24 επιθετικά της ριμπάουντ(!) σε ένα.... τρελό στατιστικό φύλλο που σπάνια συναντάται.