23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Μαρούσι-Καρδίτσα 91-70: «Μίλησαν» οι τρεις.. «σωματοφύλακες» (Vids+Pics)

Για την 2η αγωνιστική των play out της Basket League, το Μαρούσι επικράτησε της Καρδίτσας στο κλειστό του Αγίου Θωμά με σκορ 91-70, με τους Ραντούλιτσα, Γιαννόπουλο και Τζούστον να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με 17 πόντους έκαστος. Οι δύο ομάδες, που έχουν εξασφαλίσει την παραμονή τους στη κατηγορία, πλέον «συγκατοικούν» στο 8-16, με το Μαρούσι να υπερέχει στην ισοβαθμία μεταξύ τους.

Μαρούσι και Καρδίτσα «κονταροχτυπήθηκαν» στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με την παρουσία τους στη Basket League της επόμενης σεζόν να είναι εξασφαλισμένη και με την ελπίδα εισόδου τους στα playoff να παραμένει «ζωντανή».

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν «αφηνιασμένοι» την αναμέτρηση, με τον θηριώδη Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να κάνει «επίδειξη δύναμης» στο ζωγραφιστό των φιλοξενούμενων. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +10(24-14), αφήνοντας τον τεχνικό του Αμαρουσίου, Νίκο Βετούλα, απόλυτα ευχαριστημένο αναφορικά με τις επιθετικές τους επιδόσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό, με τον Σακούρ Τζούστον να ξεπροβάλει ως άξιος συμπαραστάτης του Ραντούλιτσα στο σκοράρισμα. Στα μέσα της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και μετέτρεψαν το 32-16 σε 38-31, «τρέχοντας» ένα επιμέρους 15-6 υπέρ τους. Κάποια μεγάλα σουτ της ομάδας των Βόρειων προαστείων όμως επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια τιμή, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται 43-31 υπέρ των γηπεδούχων.

Με τους Γιαννόπουλο και Στασινό να κάνουν επίσης εξαιρετικό παιχνίδι και παρά την «αφλογιστία» του πάγκου, το Μαρούσι συνέχισε σταθερά να έχει το προβάδισμα. Όπως και στη δεύτερη, έτσι και στη τρίτη περίοδο, η Καρδίτσα είχε το διάστημα της κατά το οποίο έκανε ένα επιμέρους σερί 17-9 και ροκάνισε τη διαφορά στους 4(52-48).

Στο τέλος του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σταματήσουν την «επέλαση» των φιλοξενούμενων, ανακτώντας τον ρυθμό της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να ετοιμάζονται για την τελική ευθεία του αγώνα με 8 πόντους να τις χωρίζουν(65-57).

Η Καρδίτσα από τη μία πλευρά έκανε υποδειγματική τρίτη περίοδο(26-22 επιμέρους), από την άλλη το Μαρούσι έβαλε στην εξίσωση του αγώνα τον Αϊζέια Μπρίσκοου ο οποίος πέτυχε 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έμοιαζαν ισοδύναμες, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται στα τελευταία 3 λεπτά. Με τον Δίπλαρο να κάνει μεγάλο ματς, για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, η Καρδίτσα βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής στο μεγαλύτερο κομμάτι της περιόδου.

Το Μαρούσι όμως βρήκε απαντήσεις αμυντικά, «έβγαλε» αποθέματα ενέργειας και πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ, έγειρε τη πλάστιγγα προς στο μέρος του στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Με ένα εντυπωσιακό και παράλληλα καθοριστικό 17-2 σε 4 αγωνιστικά λεπτά, η ομάδα των Βόρειων προαστείων έφτασε στη νίκη. Τελικό αποτέλεσμα το 91-70, με τους γηπεδούχους να «πιάνουν» τη Καρδίτσα στο 8-16, υπερτερώντας στη μεταξύ τους ισοβαθμία.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του Αμαρουσίου ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος που πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ, δηλώνοντας «παρόν» τις στιγμές που χρειάστηκε.

Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 2 ασίστ, 4 ριμπάουντ.

Από τους διακριθέντες για τους γηπεδούχους δεν θα μπορούσε να λείπει ο Σακούρ Τζούστον που πρόσφερε αντίστοιχα 17 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασιστ και έκανε και 1 κόψιμο.

Καταλυτική η συνεισφορά και του αρχηγού του Αμαρουσίου, Ορφέα Στασινού που πέτυχε 10 πόντους, ενώ στη στατιστική του «έγραψε» και 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, για μόλις ένα λάθος.

Για την ομάδα της Καρδίτσας ξεχώρισε ο Νίκος Δίπλαρος που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα έπαιξε η ευστοχία των δύο ομάδων. Το Μαρούσι ήταν εύστοχο έξω από την γραμμή του τριπόντου με 39% (9/23), τη στιγμή που η Καρδίτσα ολοκλήρωσε τον αγώνα με μόλις 21% αντίστοιχα (6/28).

Τεράστια διαφορά και στη μάχη των ριμπάουντ, με το Μαρούσι να μαζεύει 42, έναντι 32 της Καρδίτσας.

Την επόμενη αγωνιστική (13-14/4), το Μαρούσι υποδέχεται τον Απόλλωνα Πάτρας, ενώ η Καρδίτσα φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-14/43-31/65-57/91-70