16.7 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μαρούσι-Απόλλων Πάτρας 99-73: Τον εξαφάνισε! (Vid+Pics)

Για την 19η αγωνιστική της Basket League, το Μαρούσι έφτασε σε μία αγχωτική αλλά ανακουφιστική τελικά νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας, του οποίου επιβλήθηκε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με σκορ 99-73. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα αποσπάστηκε πλέον από τους Πατρινούς με 4 νίκες, καθώς ο σύλλογος των Βόρειων προαστείων υπερτερεί στην ισοβαθμία μεταξύ τους. Στο 6-13 «ανέβηκε» το Μαρούσι, ενώ μόνος τελευταίος παραμένει ο Απόλλων με ρεκόρ 3-16 και 0-10 στα εκτός έδρας παιχνίδια του αντίστοιχα.

Μαρούσι και Απόλλων Πάτρας αναμετρήθηκαν στο κλειστό του αγίου Θωμά με «έπαθλο» μία νίκη η οποία θα έκρινε πολλά στης μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για την παραμονή τους στη Basket League. Το «πρόσωπο» του αγώνα δεν θα μπορούσε να είναι άλλο από αυτό του προπονητή του Αμαρουσίου, Νίκου Βετούλα, ο οποίος ξεκίνησε τη φετινή σεζόν στον πάγκο του Απόλλωνα, με τον οποίο μάλιστα έχει ζήσει τις σπουδαιότερες στιγμές τις καριέρας του.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στο παρκέ, «τρέχοντας» ένα επιμέρους σερί 18-9 και με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα σε εξαιρετικό ρυθμό. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου όμως έβγαλε αντίδραση και με ένα δικό της επιμέρους 28-13 πήρε προβάδισμα στο σκορ στα μέσα της δεύτερης περιόδου με 6 πόντους (37-31).

Μετά από συναπτά timeout του Νίκου Βετούλα, το Μαρούσι «αφυπνίστηκε» και ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ, με «όχημα» ένα νέο επιμέρους σερί των γηπεδούχων που σταμάτησε στο 15-6 . Με αυτόν τον τρόπο, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με μόλις 3 πόντους να τις χωρίζουν(46-43) και τις άμυνες να αποκτούν τον ρόλο του «θεατή» στο πρώτο μισό.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μαρούσι μπήκε με περισσότερη φαντασία και διάθεση στο παιχνίδι του. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές, δείχνοντας να ελέγχουν πλέον την τύχη του αγώνα. «Κλειδί» στην βελτιωμένη εικόνα του Αμαρουσίου, τα περιορισμένα στο τρίτο δεκάλεπτο λάθη, κάτι που επέτρεψε στην ομάδα των βόρειων προαστείων να ολοκληρώσει τη τρίτη περίοδο με προβάδισμα 8 πόντων(69-61).

Στη τελική ευθεία του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με διάθεση να διεκδικήσουν ότι τους αναλογεί μέχρι τέλους. Οι γηπεδούχοι όμως παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι πνευματικά και έφτασαν τελικά σε μία άνετη νίκη με σκορ 99-73, δίνοντας τέλος παράλληλα στο σερί των 5 ηττών. Στον αντίποδα, στις 5 συνεχόμενες ήττες έφτασε η ομάδα του Απόλλωνα, η οποία δεν άντεξε αμυντικά στην «επέλαση» του Αμαρουσίου στη τέταρτη περίοδο και μετά από δέκα εκτός έδρας αγώνες, συνεχίζει να αγνοεί τη χαρά της νίκης μακριά από την Πάτρα. Παράλληλα οι Πατρινοί διεύρυναν την κακή τους παράδοση στους εκτός έδρας αγώνες, καθώς μετρούν πλέον 26 συνεχόμενες ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Στο 6-13 «ανέβηκε» πλέον το Μαρούσι και «ξέφυγε» από τον Απόλλωνα που παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας της basket league με ρεκόρ 3-16. Παράλληλα, με αυτή την επικράτηση, οι γηπεδούχοι «ντούμπλαραν» τις φετινές τους νίκες επί των Πατρινών, ύστερα από την εκτός έδρας νίκη τους με 75-69 στη Πάτρα.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για το Μαρούσι ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο «θηριώδης» Μίροσλαβ Ραντούλιτσα που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 1 ασίστ, 12 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, όντας καθοριστικός σε άμυνα και επίθεση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Χαοτική η διαφορά στην ευστοχία των δύο ομάδων από το δίποντο. Το μεν Μαρούσι εκτελούσε με 63% (28/44) μέσα από το τρίποντο, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν 44% αντίστοιχα (23/51).

Καθοριστική και η διαφορά και από την γραμμή του τριπόντου, καθώς οι γηπεδούχοι σούταραν με 38% (10/26), ενώ ο Απόλλωνας με μόλις 20% (3/15)

Πολλά τα λάθη για τους γηπεδούχους σε ένα ακόμα παιχνίδι (17), τα οποία όμως δεν στοίχησαν καθώς το Μαρούσι μοίρασε 21 ασίστ, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν στις μόλις 12 για 19 λάθη.

Την επόμενη αγωνιστική το Μαρούσι φιλοξενείται από τον Άρη, ενώ ο Απόλλωνας υποδέχεται στην Πάτρα το Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 25-21/46-43/69-61/99-73