21.3 C

Μαρούσι – Απόλλων Πάτρας 77-73: Ο Ραντούλιτσα νίκησε τον Όσμπορν και κράτησε «ζωντανές» τις ελπίδες για οκτάδα (pics+vids)

Το Μαρούσι ήταν σοβαρό απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας σε παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης των πλέι άουτ της Basket League και νίκησε έστω και δύσκολα στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 77-73.

Το σύνολο του Νίκου Βετούλα έχει πλέον ρεκόρ 9-16 και με 34 βαθμούς μπήκε στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα, συνεχίζοντας πάντως τη «μάχη» για να βρεθεί στα πλέι οφ.

Από την άλλη οι ουραγοί δεν κατόρθωσαν να πανηγυρίσουν μία δεύτερη επιτυχία στη σειρά μετά τον θρίαμβο επί της ΑΕΚ πριν μία εβδομάδα και με 29 βαθμούς περιμένουν απλώς το τέλος της σεζόν προκειμένου να υποβιβαστούν στην Elite League.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στο πρώτο κομμάτι οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν, δείχνοντας να πατούν καλύτερα στο παρκέ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και προηγήθηκαν 19-15 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα των βορείων προαστίων να στήνει ένα «πάρτι» και να «τρέχει» ένα εκπληκτικό σερί 17-0 για να ξεφύγει με 36-15, χωρίς να επιτρέψει για επτά λεπτά στους αντιπάλους της να πετύχουν έστω ένα πόντο. Στο ημίχρονο πάντως το Μαρούσι ήταν μπροστά με 38-24 και είχε αποκτήσει τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά στην τρίτη περίοδο, καθώς η διαφορά έμοιαζε να έχει παγιωθεί και παρά το γεγονός ότι οι Πατρινοί δεν τα παρατούσαν, έμοιαζε αδύνατο να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού του Αγίου Θωμά έγραφε 60-46 και οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο για τη νίκη.

Κι εκεί που όλοι πίστευαν ότι τα πάντα είχαν κριθεί, οι «μελανόλευκοι» έκαναν μία εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και όχι απλά δεν παραδόθηκαν αλλά πλησίασαν στο τελευταίο λεπτό στους τρεις πόντους (71-68), με τον Σαλούστρο μάλιστα να αστοχεί σε τρίποντο ισοφάρισης. Ο Μπρίσκοου ευστόχησε σε δύο κρίσιμες για το 73-68 στα 38'' για το τέλος. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και η κόρνα της λήξης βρήκε το Μαρούσι να κερδίζει με 77-73.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν δίχως αμφιβολία ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Αμαρουσίου. Ο έμπειρος Σέρβος σέντερ δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του και πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση τελειώνοντας το παιχνίδι με 26 πόντους. Για τους ηττημένους διασώθηκε ο Όσμπορν με 24 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν λύσεις -εξαιτίας τραυματισμών- κοντά στο καλάθι, κατάφεραν να κυριαρχήσουν στη «μάχη» των ριμπάουντ. Ωστόσο το Μαρούσι έφτασε στην τελική επικράτηση χάρη στους πόντους από τον πάγκο, καθώς πήρε 34 έναντι μόλις 10 των «μελανόλευκων».