31.1 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

Μαρούσι – ΑΕΚ 87-89: Άντεξε παρά τις απουσίες ο «δικέφαλος»

Το Μαρούσι υποδέχτηκε την ΑΕΚ σε φιλικό αγώνα και κατάφερε να βάλει πολύ δύσκολα στον «δικέφαλο» αφού οι φιλοξενούμενοι έφυγαν νικητές με σκορ 87-89.

H AEK μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με 14-23. Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν ρυθμό και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 44-41. Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε πάλι τα ηνία του σκορ (62-69) και κατάφερε στο τέλος να πάρει την νίκη, με το Μαρούσι ωστόσο να φτάνει σε απόσταση "βολής" από την ισοπαλία και την νίκη.

Ο Ζοάν Πλάθα δεν είχε στην διάθεσή του κατά την διάρκεια του αγώνα τους Δημήτρη Φλιώνη και τον Μάνο Χατζηδάκη ενώ δεν αγωνίστηκε και ο Θωμάς Κώττας.

Πρώτος σκόρε για τους νικητές αναδείχθηκε ο Τίλμαν με 28 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ο Λούκοβιτς με 19.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 44-41, 62-69, 87-89

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Ξύδας, Στασινός 8 (2), Παπαγεωργόπουλος, Πένο, Ραντούλιτσα 15, Σταυρακούκας 8, Καλογερίας, Τζούστον 16, Νικολαίδης 3, Ιορδάνου, Χιλ 18 (3), Λούκοβιτς 19(3).

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 28, Ραντλ 4, Καράμπελας 3, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 11, Μακλέμορ , Κουζέλογλου 11, Καμπενγκέλε 7, Ματαλλιωτάκης, ΜακΡέι 5, Χολ 10 (2), Κουζμίνσκας 10 (1), Πιλάβιος.