28.9 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Μαρκάνεν και… τέζα η Κροατία (pic, vids)

Η Σλοβενία της έδωσε την ευκαιρία με τη νίκη που σημείωσε νωρίτερα στη Σουηδία και της έδωσε το «οξυγόνο» που χρειαζόταν για να ελπίζει ως το τέλος. Δεν αποδείχτηκε όμως αρκετό! Η Φινλανδία με τρίποντο του Λάουρι Μαρκάνεν στα 4’’ νίκησε την Κροατία με 81-79 και την πέταξε έξω από τη δεύτερη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023!

Οι Φινλανδοί έβαλαν τους Κροάτες σε δύσκολη θέση στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αφού προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους (23-35 στο 15'). Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και ο Ίβιτσα Ζούμπατς όμως πήραν στα χέρια τους την κατάσταση και οδήγησαν την Κροατία στο επιμέρους 27-17 της τρίτης περιόδου που την έβαλε μπροστά.

Η ομάδα του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς προηγήθηκε με έξι πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος αλλά οι Σκανδιναβοί κυνήγησαν τη νίκη (78-75 στο 39’). Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Σάλιν στα 46’’ δεν έδωσε μεγάλα οφέλη στην Κροατία που σημείωσε έναν πόντο με τον Μπογκντάνοβιτς (79-75) για να ακολουθήσει τρίποντο του Εντόν Μαξχούνι που έκανε το 79-78 στα 16’’. Ο Γκνίντιτς αστόχησε σε δύο βολές και ο Λάουρι Μαρκάνεν με τρίποντο στα 4’’ «έγραψε» το 79-81 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ παρότι η Hrvatska είχε δύο ακόμη ευκαιρίες! Ο Μπογκντάνοβιτς δεν κατάφερε να απαντήσει με τρίποντο αλλά οι γηπεδούχοι πήραν επιθετικό φάουλ και κέρδισαν φάουλ, ωστόσο ο Ζούμπατς αστόχησε σε δύο βολές!