20.7 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Μανρέσα-Τενερίφη 87-98: Γύρισε στο «θρόνο» της! (vids+pics)

Το 2017 το σήκωσε στο σπίτι της, το 2019 το έχασε από μια πανίσχυση Μπολόνια στην Αμβέρσα, το 2022 επιστρέφει στο «θρόνο» του BCL! Η σπουδαία Τενερίφη, μια από τις κορυφαίες ομάδες στην ιστορία της διοργάνωσης, κυριάρχησε της Μανρέσα στο δεύτερο ημίχρονο και με 98-87 πήρε την κούπα του BCL για δεύτερη φορά στην ιστορία της, μετά από μια μοναδική παράσταση, κυρίως του Μαρσελίνιο Χουέρτας που μετά από όσα έκανε με την Χάποελ Χολόν ήταν ξανά ο ηγέτης του συνόλου του Τσους Βιδορέτα.

Ο αγώνας ανάμεσα σε... Μονέκε και Τενερίφη στην αρχή έβγαλε νικήτρια τη δεύτερη, αφού πρώτη άνοιξε τη διαφορά στο +7 με τον εξαιρετικό Σάλιν (9-16 στο 5'), με περισσότερους παίκτες να μπαίνουν στην «εξίσωση» του Μαρτίνεθ για το 25-27 της πρώτης περιόδου. Οι πολλές παραπάνω επιθέσεις της Μανρέσα απέδωσαν κάποια στιγμή απέναντι στην ευστοχία των παικτών του Βιδορέτα, παίρνοντας προβάδισμα πρώτη φορά μετά από ώρα στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (36-34) και φτάνοντας με την αύρα του Μονέκε και τα σουτ του Μέι στο προβάδισμα με «βραχεία κεφαλή» στα αποδυτήρια (50-49).

Ο Σερμαντίνι τελείωσε φάσεις και δημιούργησε επιθετικό ρυθμό για την Τενερίφη, με τον Χουέρτας να... χορεύει με κάθε τρόπο, σκοράροντας και δημιουργώντας, ενώ ο Σάλιν πρώτος και οι υπόλοιποι παίκτες μετά τιμώρησαν τη «ζώνη» των Καταλανών, με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να ανήκει στην ομάδα των Καναρίων Νήσων, βάζοντας βάσεις θριάμβου (67-82). Η άμυνα της Μανρέσα άρχισε να λειτουργεί στο τελευταίο δεκάλεπτο, πιέζοντας ασφυκτικά τους παίκτες του Βιδορέτα, αλλά την ίδια ώρα τα μεγάλα σουτ δεν έρχονταν και, κάπως έτσι, χωρίς να ανησυχήσει στο φινάλε, η Τενερίφη πανηγύσει το δεύτερο τρόπαιό της στο BCL (87-98).

Δεκάλεπτα: 25-27, 50-49, 67-82, 87-98

Ο ΜΑΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ: Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας αξίζει σίγουρα να είναι ο MVP αυτού του Final Four, με τον Βραζιλιάνο να κάνει απίστευτα πράγματα στα δύο ματς και να προσφέρει την κούπα στην Τενερίφη, φτάνοντας τους 13 πόντους με 14 ασίστ και μόλις τρία κλεψίματα σε 28 λεπτά, σε ένα τρομερό double double. Εκείνος, δε, που πόνεσε περισσότερο τη Μανρέσα εκτελεστικά ήταν ο Σάσου Σάλιν, όντας ασταμάτητος από μακριά με 18 πόντους και 4/8 τρίποντα, δίνοντας εκείνος το έναυσμα για να ξεφύγει η ομάδα του στο τρίτο δεκάλεπτο, κρίνοντας έτσι και το ματς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Τενερίφη «βομβάρδισε» το καλάθι της Μανρέσα, παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ με 27/37 δίποντα και 13/24 τρίποντα, ενώ είχε και πολύ πιο ισορροπημένο παιχνίδι χάρη στον Χουέρτας με 26 ασίστ και 10 λάθη αντί 12 ασίστ και 10 λαθών των Καταλανών, οι οποίοι δε σούταραν άσχημα με 21/35 δίποντα και 9/33 τρίποντα, αλλά δεν έφτασαν τα εξωπραγματικά επίπεδα των αντιπάλων τους για τελικό.