21 C
Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Μάλαγα-Βόννη 67-69: Ο εκπληκτικός Σορτς σόκαρε την οικοδέσποινα (vids)

Η Βόννη στην επιστροφή της στο Basketball Champions League, με πρωταγωνιστή τον Τι Τζέι Σορτς πραγματοποίησε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις, αφού απέκλεισε την οικοδέσποινα Μάλαγα με 69-67 και έτσι θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Final Four την Χάποελ Ιερουσαλήμ, όπου μετά το 2018 δεν θα υπάρχουν ομάδες από την Ισπανία.

Η Μάλαγα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με την βοήθεια του κόσμου κατάφερε να προηγηθεί με 9 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά (20-11). Όμως, η Βόννη αντέδρασε κυρίως με τον Τι Τζέι Σορτς και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (22-22).

Στη δεύτερη περίοδο, η γερμανική ομάδα ανέβασε ρυθμό και με τον βραχύσωμο γκαρντ να βρίσκεται σε εκπληκτική ημέρα, πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 10 πόντων (41-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η οικοδέσποινα προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, η οποία έπεσε μέχρι και τους 5 πόντους, όμως η αστοχία του Τάισον Κάρτερ (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα) και του Κέντρικ Πέρι (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα) μέχρι εκείνη τη στιγμή, δεν της επέτρεψαν να απειλήσει περισσότερο (57-50).

Στη τέταρτη περίοδο η γερμανική ομάδα κατάφερε να κρατήσει την διαφορά που είχε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έτσι να πραγματοποιήσει μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις, αφού άφησε εκτός τελικού το φαβορί του Final Four.

MVP: Ο Τι Τζέι Σορτς ήταν ο πρωταγωνιστής για την Βόννη, αφού ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους και 7 ασίστ.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Η Μάλαγα δεν μπόρεσε να βρει ποτέ ρυθμό έξω από τα 6.75 (7/34 21%) και έτσι δεν κατάφερε να απειλήσει ποτέ πραγματικά τη Βόννη.