23.2 C
Παρασκευή, 24 Μαΐου, 2024

Μάλαγα-ΠΑΟΚ 77-63: Έχασε στις λεπτομέρειες την ευκαιρία για ένα σπουδαίο διπλό! (vids-pics)

Γυρίζοντας τον "διακόπτη" στο δεύτερο ημίχρονο, ξεπερνώντας και την ψυχρολουσία με τον τραυματισμό του Ντάρκο Κέλι, ο "δικέφαλος" έπαιξε πολύ καλή άμυνα, όμως έχασε στις λεπτομέρειες με 77-63 από την Μάλαγα στην Ισπανία. Όπου λεπτομέρειες σημειώστε, κάποιες χαμένες βολές (9 στον αριθμό), αλλά και η έλλειψη του καθαρού μυαλού στις αποφάσεις προς το τέλος της αναμέτρησης, γεγονός που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει απόλυτα την εικόνα της αναμέτρησης, διότι ο ΠΑΟΚ (3') πριν το τέλος βρισκόταν στο -4 (63-59). Πολύ καλός για τους Θεσσαλονικείς ο Γιανίκ Φράνκε με 18 πόντους, ενώ την μεγάλη ζημιά για την ελληνική ομάδα έκανε ο πρωταθλητής Ευρώπης με τα χρώματα της Ισπανίας, Ντάριο Μπριθουέλα. Ο 27χρονος σούτινγκ γκαρντ, σημείωσε 27 πόντους σε μόλις 19 λεπτά συμμετοχής!

Νωθρό ξεκίνημα για τον "δικέφαλο", με τους Ισπανούς να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν νωρίς ένα προβάδισμα εφτά πόντων (10-3) στο (4') της αναμέτρησης. Κάπου εκεί ήρθε και ο τραυματισμός του Ντάρκο-Κέλι, με τον Αμερικανό να μεταφέρεται με φορείο εκτός γηπέδου. Λογικό να επηρεαστούν άπαντες στο "ασπρόμαυρο" στρατόπεδο, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 19-16, υπέρ της Μάλαγα.

Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην επίθεση, με την Μάλαγα να παίζει επιθετική άμυνα στα πικ εντ ρολ. Αυτή η δυσκολία έφερε την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη σε δύσκολη θέση, καθώς σε συνδυασμό με την ψυχρολουσία του τραυματισμού του Κέλι, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +9 στο (23'). Κάπου εκεί όμως ο Γιανίκ Φράνκε άρχισε να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες επιθετικά, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση. Συνεπώς, αργά αλλά σταθερά ο δικέφαλος έκλεινε την "ψαλίδα" και με τρίποντο του Χαντς , στην εκπνοή του ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια με το διόλου ευκαταφρόνητο ( για την εικόνα των δύο ομάδων), 36-32 .

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε μία διαφορετική ομάδα στην επανάληψη και δη στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ασφυκτική άμυνα στην περιφέρεια, αλλά και θωρακίζοντας τη ρακέτα, ο δικέφαλος μείωσε στον πόντο στο (29') μην μπορώντας όμως να περάσει και μπροστά. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την Μάλαγα να προγείται με το "ισχνό" 57-54 και τον Μπριθουέλα να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Ένα σερί 11-5 έδωσε μία διαφορά +9 στους Ανδαλουσιάνους. Σε αυτό το διάστημα η κούραση έκανε την εμφάνισή της, καθώς το καθαρό μυαλό στην επίθεση πήγε περίπατο και το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο. Ο ΠΑΟΚ δεν παραιτήθηκε έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή με τους Φράνκε και Πόουλι, όμως ο Μπριθουέλα ήταν εκπληκτικός και χάρισε στην ομάδα του, την τρίτη νίκη στον όμιλο και το αήττητο.

ΤΟΝ ΕΚΤΕΛΕΣΕ: Ο Ντάριο Μπριθουέλα από ένα σημείο και μετά έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι. Ο Ισπανός σούτινγκ γκαρντ, είχε 27 πόντους με 10/14 σουτ εντός (3/4) τρίποντα, 4/4 βολές και όλα αυτά μάλιστα 19:26 λεπτά συμμετοχής. Πραγματικά, ο πρωταθλητής Ευρώπης στο πρόσφατο Eurobasket, έκανε τη διαφορά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μπορεί ο ΠΑΟΚ να είχε μόλις 2 παραπάνω λάθη από τη Μάλαγα (17-15), στοίχισε το γεγονός όμως ότι πολλά εξ' αυτών ήρθαν στο τέλος του παιχνιδιού. Παράλληλα, οι 19/28 βολές (67.8%) σίγουρα δεν βοήθησαν παραπάνω την κατάσταση, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι σούταραν καλύτερα (32%) έξω από τα 6.75, με τους Ανδαλουσιάνους να μένουν στο 25%.