21.1 C
Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου, 2024

Μακάμπι-Βιλερμπάν 94-73: “Γκάζωσε” στο β’ ημίχρονο και βλέπει 5η θέση (vids)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πάτησε το... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με μπροστάρη τον Ζίζιτς που σημείωσε 24 πόντους, κοιτάζει πλέον την 5η θέση μετά τη νίκη της απέναντι στη Βιλερμπάν με 94-73.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ καθ'  όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τελικώς να καταλήγει σε εκείνα της Μακάμπι που πήγε με διαφορά πέντε πόντων στα αποδυτήρια (42-37).

Στο δεύτερο μέρος η ισραηλινή ομάδα πάτησε το... γκάζι και "καθάρισε" αποκτώντας διαφορά και μην επιτρέποντας στη γαλλική ομάδα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στην αναμέτρηση. Έχοντας τον Ζίζιτς μπροστάρη με μεγάλη εμφάνιση κλείδωσε την νίκη και πλέον κοιτάζει την 5η θέση της Ευρωλίγκας.

Ο MVP: Ο Άντε Ζίζιτς ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης και με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ οδήγησε τη Μακάμπι στη νίκη κόντρα στη γαλλική ομάδα.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.