21.1 C
Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου, 2024

Μακάμπι-ΤΣΣΚΑ 84-75: Την «πάτησε» και ονειρεύεται (vids)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε εύκολα την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 84-75 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και ονειρεύεται την είσοδό της στα πλέι οφ.

Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου με αυτήν την επικράτηση έχει πλέον ρεκόρ 11-12 και πιέζει τις ομάδες που στέκονται εντός οκτάδας. Από την άλλη η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη «έπεσε» στο 14-10 και παραμένει στην πρώτη πεντάδα, προβληματίζοντας όμως την απόδοσή της.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν φουριόζοι τον αγώνα και προηγήθηκαν νωρίς 11-2. Η συγκεκριμένη εξέλιξη όμως αποτέλεσε «ξυπνητήρι» για τους γηπεδούχους που αντέδρασαν και βρήκαν λύσεις για να πάνε προηγούμενοι με 23-17 στο 10'.

Το μομέντουμ ήταν πια με το μέρος τους και το εκμεταλλεύτηκαν σε απόλυτο βαθμό. Η δεύτερη περίοδος τους ανήκε εξ ολοκλήρου και στο ημίχρονο η διαφορά είχε εκτοξευτεί στους 21 πόντους (49-28) κι όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί.

Πλέον το μόνο που έπρεπε να κάνουν οι πρωταθλητές Ισραήλ ήταν να υπερασπιστούν την πολύ σημαντική διαφορά που είχαν «χτίσει». Το έκαναν χωρίς να απειληθούν ποτέ πραγματικά και η κόρνα της λήξης τους βρήκε να πανηγυρίζουν τη νίκη με 84-75.

ΤΟ «ΠΙΣΤΟΛΙ»: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν παρουσιάστηκε αποφασισμένος για να οδηγήσει τη Μακάμπι στη νίκη και ήταν εντυπωσιακός. Ο Αμερικανός γκαρντ ο οποίος έχει δεχθεί φέτος σκληρή κριτική για την απόδοσή του σκόραρε 23 πόντους. Από το «ναυάγιο» των ηττημένων διασώθηκε ο Ίφε Λούντμπεργκ με 17 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι νικητές ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες με την επικράτησή τους στα ριμπάουντ να κρίνεται σημαντική.