20.1 C
Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 90-75: Τον «λύγισαν» τα προβλήματα παρά τη σπουδαία εμφάνιση Καλαϊτζάκη (pics+vids)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε τον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι με 90-75, σε παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» ξέμειναν από γκαρντ, καθώς απουσίαζαν λόγω τραυματισμού ο Κώστας Σλούκας και ο Λούκα Βιλντόσα, ενώ αποχώρησε τραυματίας στην τρίτη περίοδο και ο Κέντρικ Ναν. Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με 17 πόντους αλλά δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να αλλάξει τη μοίρα της ομάδας του Εργκίν Αταμάν.

Το «τριφύλλι» είδε το ρεκόρ του να «πέφτει» στο 14-9 και να συγκατοικεί στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με τη Φενέρμπαχτσε, την οποία θα υποδεχθεί σε λίγο καιρό στο ΟΑΚΑ, την ώρα που το σύνολο του Όντεντ Κάτας ανέβηκε στο 13-10 και στέκεται στην έκτη θέση.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, στην αρχή οι δύο ομάδες προσπαθούν να προσαρμοστούν στο «κρύο» γήπεδο, κάτι που συμβαίνει σε όλα τα παιχνίδια της «ομάδας του λαού» στο Βελιγράδι. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν διαρκώς στο σκορ και κανείς από τους δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει, με τις άμυνες να μην κάνουν ιδιαίτερα καλή δουλειά. Στο φινάλε της πρώτης περιόδου οι «πράσινοι» είχαν προβάδισμα τριών πόντων (18-21) έχοντας ελέγξει τον τομέα των ριμπάουντ.

Η δεύτερη περίοδος φάνηκε να ξεκινάει καλά για τον Παναθηναϊκό ο οποίος έβρισκε λύσεις στην επίθεση και μπορούσε να διατηρεί ένα προβάδισμα γύρω στους πέντε-έξι πόντους. Μάλιστα στο 17' προηγήθηκε 35-29, ωστόσο σ' εκείνο το χρονικό σημείο οι Ισραηλινοί έβγαλαν αντίδραση και βελτίωσαν την άμυνά τους, εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία του «τριφυλλιού». Με επιμέρους σκορ 11-2 προσπέρασαν 40-36 στο 19' και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 43-36.

Το μομέντουμ ήταν στην πλευρά των παικτών του Όντεντ Κάτας οι οποίοι «έχτισαν» πάνω στο φινάλε του ημιχρόνου και ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας ακόμα και στο +13 (55-42). Τότε ήταν που η ελληνική ομάδα «ξύπνησε» κι άρχισε να παίρνει βοήθειες από τον Αντετοκούνμπο και τον Καλαϊτζάκη και στις δύο πλευρές του παρκέ. Μ' ένα επιμέρους σκορ 7-17 και με buzzer beater τρίποντο του Καλαϊτζάκη, στο 30' ο φωτεινός πίνακας έγραφε 62-59 και όλα έμοιαζαν «ανοικτά».

Αν και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε πλησιάσει, προέκυψε ακόμα ένα πρόβλημα με τον Κέντρικ Ναν να χτυπάει στον αγκώνα και να μένει εκτός. Την ίδια στιγμή ο Τζέριαν Γκραντ είχε χρεωθεί με τέσσερα φάουλ και πήγε στον πάγκο, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ξανά με έξι (68-62, 70-64, 72-66). Παρά τη μεγάλη προσπάθεια του Καλαϊτζάκη το παιχνίδι δεν μπορούσε να γυρίσει και οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 90-75.

Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης δεν ήταν σπουδαίος για τον Παναθηναϊκό μόνο στην άμυνα όπως συνηθίζει αλλά και στην επίθεση με 17 πόντους, όμως ο κορυφαίος της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον Ουέιντ Μπάλντουιν ο οποίος τελείωσε το ματς με 22 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Αν και το «τριφύλλι» κυριάρχησε μάλλον απρόσμενα στη «μάχη» των ριμπάουντ, παίρνοντας μάλιστα και 20 επιθετικά, αυτά τα νούμερα δεν ήταν αρκετά για να οδηγήσουν τους «πράσινους» στη νίκη, καθώς είχαν κακή αναλογία στις ασίστ και τα λάθη με 14 τελικές πάσες για 15 σφάλματα.