21.1 C
Τρίτη, 24 Σεπτεμβρίου, 2024

Μακάμπι-Ρεάλ Μ. 75-74 : Ανατροπή με «άρωμα» οχτάδας (pics,vids)

Στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης η Μακάμπι κράτησε χωρίς πόντο τη «Βασίλισσα» και γυρνώντας από το -9 νίκησε με 75-74 τη Ρεάλ στη Menora Mivtachim Arena. Χαρακτηριστικά το σκορ στο (35') ήταν 74-65 υπέρ των φιλοξενούμενων , όμως εκεί άρχισαν τα πολλά λάθη για την Ρεάλ, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με δύο βολές του Σκότι Ουίλμπεκιν στο τέλος, πήραν τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κίναν Έβανς, που σημείωσε 19 πόντους με 7/9 σουτ. Σημαντικός και ο Τζέιμς Νάναλι που πρόσθεσε άλλους 14 με 8 ριμπάουντ. Για τους Μαδριλένους,οι οποίοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους στα επιθετικά ριμπάουντ(18-8), ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε είχε 14 πόντους, όλοι στο πρώτο δεκάλεπτο όμως. Πλέον η Ρεάλ μπαίνει σε περιπέτειες σχετικά με την κατάληψη της 2ης θέσης, καθώς βρίσκεται μόλις μία νίκη μπροστά από τις Αρμάνι και Ολυμπιακό. Αντίστοιχα η «ομάδα του λαού» προσπέρασε προσωρινά την Μπάγερν στην 6η θέση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση, μην αφήνοντας η μία την άλλη να αποκτήσει κάποιο μεγάλο προβάδισμα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, το γεγονός ότι είχαμε εφτά εναλλαγές στο προβάδισμα, μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 21-20 υπέρ της Ρεάλ, με τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε να έχει ήδη 14 πόντους. Η μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις ομάδες να πάνε χέρι-χέρι. Η Ρεάλ «ακουμπούσε» τη μπάλα στο ζωγραφιστό, η άμυνα της Μακάμπι έκλεινε με αποτέλεσμα οι Μαδριλένοι να βρουν αρκετά τρίποντα. Πιο συγκεκριμένα είχαν 7/18 τρίποντα (ημιχρ.) ενώ στον αντίποδα οι Ισραηλινοί έβρισκαν τους πόντους τους κοντά στο καλάθι. Ο Γιαμπουσέλε «ηρέμησε» έμεινε στους 14 πόντους που είχε στη πρώτη περίοδο, ενώ για τους γηπεδούχους ο Τζέιμς Νάναλι σημείωσε εφτά πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο έκλεισε στο 44-41 υπέρ των Ισπανών, με το μεγαλύτερο προβάδισμα στην αναμέτρηση να είναι οι τέσσερις πόντοι δείγμα του πόσο κοντά βρίσκονταν οι δύο ομάδες.

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη. Έπαιξε καλύτερη άμυνα και άρχισε να δυσκολεύει τη Μακάμπι. Αργά αλλά σταθερά δημιούργησε μια μικρή διαφορά και στο (28') προηγήθηκε με 51-57. Ενώ δύο λεπτά αργότερα με δύο συνεχόμενα του Βενσάν Πουαριέ έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά (57-66) το +9, πριν έρθει ο Νάναλι με καλάθι στην εκπνοή της τρίτης περιόδου να κάνει το 59-66. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Ρεάλ σε θέση οδηγού, να ελέγχει τον ρυθμό και διαφορά της αναμέτρησης. Με δύο βολές του Πουαριέ προηγήθηκε με 74-65 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί οι «μηχανές» έσβησαν, τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να μπει ξανά στο παιχνίδι. Ο Έβανς σημείωσε 6 σερί πόντους έδωσε το έναυσμα και με 2/2 βολές ο Ουίλμπεκιν έκανε το 75-74 για την ομάδα του. Ο Γιαμπουσέλε αστόχησε στη συνέχεια σε σουτ από τη γωνία και κάπως έτσι οι Ισραηλινοί έφτασαν στη 13η νίκη τους για φέτος.

ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ:  Κίναν Έβανς. Ο Αμερικανός γκάρντ ήταν πολύ σημαντικός στη νίκη της ομάδας του. Ήταν η σταθερή πηγή σκοραρίσματος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ ήταν παρών κάθε φορά που η Ρεάλ προσπαθούσε να ξεφύγει. Παράλληλα, εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα για τους γηπεδούχους στο (35')  σημείωσε 6 σερί πόντους και έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του να διεκδικήσει και εν τέλη να πάρει τη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι γηπεδούχοι σούταραν με 40% στο τρίποντο (8/20) και 50% στα δίποντα, δείγμα του πόσο εύκολα έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι της Ρεάλ. Η «βασίλισσα» κυριάρχησε στα ριμπάουντ (48-33), είχε 24 τελικές πάσες έναντι 15 της Μακάμπι. Είχε όμως και 17 λάθη που της στοίχισαν στο τέλος, σε συνδυασμό με την κακή της άμυνα.