20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Μακάμπι-Μπασκόνια: Νάναλι-Ουίλμπεκιν σφράγισαν τη νίκη (pics, vids)

Νάναλι και Ουίλμπεκιν σφράγισαν σε άμυνα και επίθεση τη νίκη της Μακάμπι Τελ Αβίβ επί της Μπασκόνια στο Ισραήλ σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 94-93 με τον Νάναλι να "κόβει" τον Πίτερς και τον Ουίλμπεκιν να ευστοχεί σε καθοριστικά σουτ.

Οι Βάσκοι έφτασαν στο +7 (14-21, 6’30’’) στην πρώτη περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν για να προσπεράσουν με τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο (28-27) στο τέλος του δεκαλέπτου. Η κυριαρχία τους συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο για να φτάσουν ως το +9 (51-42, 16’30’’) με το σκορ στα μισά της αναμέτρησης να φτάνει στο 56-48.

Το σκηνικό ανατράπηκε με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με τον Γκεντράιτις να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (61-61, 24’36’’) και τον Μπόλντουιν να δίνει το προβάδισμα στην Μπασκόνια (61-63, 25’). Οι Βάσκοι έφτασαν ως το +8 (69-77, 29’) με τον Ενότς, αλλά ο Ζίζιτς έκανε και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι, διαμορφώνοντας το 81-83 (33'40'').

Το παιχνίδι κράτησε το χαρακτήρα του ντέρμπι ως το τέλος του με τον ΝτιΜπαρτολομέο να δίνει και πάλι το προβάδισμα στη Μακάμπι 53'' πριν το τέλος (89-88). Ο Κοστέλο απάντησε (89-91, 39'15''), ο Ουίλμπεκιν με σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε το 92-91 (39'30''). Ο Νάναλι "έκοψε" τον Πίτερς με 9'' να απομένουν, η μπάλα έμεινε στην κατοχή της Μπασκόνια, ο Μπόλντουιν αστόχησε στα 7'' και η Μπασκόνια επέλεξε το φάουλ. Ο Ουίλμπεκιν πήγε στη γραμμή για το 94-91 και ο Μπόλντουιν τον μιμήθηκε για το 94-93 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Γιαβόρ, Ομπρκνέζεβιτς, Πεεράντι

Δεκάλεπτα: 28-27, 56-50, 71-77, 94-93