17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Μακάμπι-Μονακό 78-70: Επιστροφή από την “κόλαση” με Μπάλντουιν(vids)

Με ηγετική εμφάνιση του Μπάλντουιν(21 πόντους,7 ριμπάουντ,5 ασίστ, 5/6 3πτ στο δεύτερο μέρος), η Μακάμπι(2-1) ανέτρεψε διαφορά 19 πόντων με αντίπαλο τη Μονακό(2-1) και πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη με σκορ 78-70.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες απειλούσαν το αντίπαλο καλάθι κυρίως με προσωπικές ενέργειες και ο επιθετικός οίστρος του Λόιντ σε συνδυασμό με την αστοχία της Μακάμπι έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στους φιλοξενούμενους(14-20,10'). Οι γκαρντ της Μονακό έβγαζαν λαγούς από το καπέλο τους τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 19 πόντους(21-40,17'). Ο Μπράουν έδωσε πνοή στους Ισραηλίτες, οι οποίοι έκλεισαν το ημίχρονο στο -11(31-42).

Οι παίκτες του Κάτας μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα, έβγαζαν μεγάλη ενέργεια στο παρκέ, όμως η Μονακό ευστοχούσε σε σουτ μαχαιριές, διατηρώντας την απόσταση σε διψήφια επίπεδα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αποδίδουν καλά και εν τέλει επιβραβεύτηκαν με τον καυτό Μπάλντουιν να φέρνει το ματς σε απόσταση ενός καλαθιού(57-59,31'), λίγο πριν ο Κόλσον ισοφαρίσει από κοντά.

Η Μακάμπι πήρε ώθηση από τον κόσμο της, έπνιξε τους φιλοξενούμενους με την άμυνα της και με μεγάλα σουτ στην επίθεση βρέθηκε στο προβάδισμα, δείχνοντας να ελέγχει την αναμέτρηση. Ο Τζέιμς έπαιρνε τραβηγμένες προσπάθειες και ο Μπάλντουιν με κάρφωμα έγραψε το 72-68 43" πριν τραγουδήσει η χοντρή. Ο Ντιαλό αστόχησε σε δύο βολές με τη σεμνή τελετή να λαμβάνει ουσιαστικά τέλος. Η νίκη των γηπεδούχων επισφραγίστηκε με σκορ 78-70.

Τα δεκάλεπτα:14-20,31-42,52-59,78-70