27.3 C
Δευτέρα, 1 Ιουλίου, 2024

Μακάμπι-Χάποελ Χολόν 97-91: Στον τελικό με κυριαρχική εμφάνιση για 30 λεπτά

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον ημιτελικό του σούπερ καπ Ισραήλ επικρατώντας της εγχώριας πρωταθλήτριας Χάποελ Χολόν με σκορ 97-91 και παίρνοντας την πρόκριση για να διεδκικήσει το τρόπαιο.

Η ομάδα του λαού πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και έκλεισε το ημίχρονο στο +12(50-42), με τον Λορέντζο Μπράουν να δίνει πολύτιμες βοήθειες στο ντεμπούτο του. Στην τρίτη περίοδο, η σεμνή τελετή έμοιαζε να λαμβάνει τέλος, ωστόσο η Χάποελ κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια να διεκδικήσει το τρόπαιο μέχρι τελικής πτώσεως. Μείωσε στους 4(93-89) 1 λεπτό πριν την λήξη με τον Μπάλντουιν να της δίνει στη συνέχεια τη χαριστική βολή με αυτοκρατορικό αριστερό μπάσιμο.

Η Μακάμπι που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 εύστοχα τρίποντα σε 21 προσπάθειες, είχε 6 διψήφιους παίκτες με κορυφαίους τους Μπράουν(13π, 12ασίστ) και Πόιθρες(17π, 11ριμπ). Για τη Χάποελ ξεχώρισε ο Ράγκλαντ με 24 πόντους και 8 ασίστ.