28.3 C
Τρίτη, 25 Ιουνίου, 2024

Μακάμπι – Άλμπα 87-78: Με τη δύναμη της έδρας (vids)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 87-78, σε εξ αναβολής αγώνα της 20ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με τη βοήθεια του κόσμου του που δημιούργησε ξανά «καυτή» ατμόσφαιρα έφτασε στη δεύτερη διαδοχική του επιτυχία και με ρεκόρ 9-11 απέχει πλέον μόλις μία νίκη από την όγδοη Αναντολού Εφές. Στον αντίποδα οι Γερμανοί «έπεσαν» στο 6-14 και παραμένουν στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η αναμέτρηση είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι στην πρώτη περίοδο που τελείωσε με 23-23. Σιγά-σιγά όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην απόδοσή τους και πήγαν προηγούμενοι με 47-39 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και τους Ισραηλινούς να ξεφύγουν με 65-48. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 67-59.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού παρά το γεγονός ότι η Άλμπα πλησίασε 69-64 και 79-76 με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικήτρια την «ομάδα του λαού» με 87-78.

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν και ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές με τον πρώτο να σημειώνει 18 πόντους και το δεύτερο να προσθέτει άλλους 16. Από 14 σημείωσαν οι Τζέιλεν Ρέινολντς και Άντε Ζίζιτς. Για τους ηττημένους ο Μάοντο Λο ηγήθηκε με 18 αλλά δεν ήταν αρκετοί.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η μεγάλη διαφορά στα λάθη έπαιξε τεράστιο ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έκαναν όλα κι όλα πέντε, την ώρα που οι αντίπαλοί τους υπέπεσαν σε 16 που τους κόστισαν σε μεγάλο βαθμό την ήττα.