25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Μ. Βρετανία-Ελλάδα 50-68: Κορίτσια φίνα για την επιστροφή στις κορυφαίες! (pics)

Η Εθνική Νεανίδων έχει μπροστά της μονάχα ένα «βήμα» για την επιστροφή στις κορυφαίες του Ευρωμπάσκετ U18, καθώς οι παίκτριες της Βασιλείας Γκουζίνη κυριάρχησαν στο φινάλε έναντι της Μεγάλης Βρετανίας χάρη σε άμυνα που «δάγκωνε» και καλάθια-«μαχαιριές», με το 68-50 να τις οδηγεί στα ημιτελικά της Β' Κατηγορίας στο τουρνουά της Ρουμανίας, εκεί όπου θα περιμένουν Τσεχία ή Βοσνία με στόχο την πρόκριση στον τελικό και, μαζί, την άνοδο.

Οι δύο ομάδες κινήθηκαν στην απόλυτη ισορροπία στα πρώτα 5.5 λεπτά, με ένα σόλο της Παρασκευοπούλου να μας βοηθά να ξεφύγουμε, ξεκινώντας από τη βελτιωμένη άμυνα μετά το 11-11, για να προηγηθούμε με +9 στο πρώτο δεκάλεπτο από τρίποντο της Ζιάκα (13-22). Με την ίδια συνταγή και μακρινό σουτ της Σιουμουρέκη ανεβάσαμε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (16-27 στο 14'), όμως οι Βρετανίδες βρήκαν τις λύσεις για να μείνουν κοντά στο σκορ και να μειώσουν στους τέσσερις πόντους, προτού η Σύρπα σημειώσει με λέι απ το 29-35 του ημιχρόνου.

Με τις Σαρπ και Κοξ να σκοράρουν από μακριά, οι τυπικά γηπεδούχες πλησίασαν και στο καλάθι (35-37 στο 21'), όμως η απάντηση ήρθε με πέντε πόντους των Χωλοπούλου και Παρασκευοπούλου, για να μείνουμε στο «τιμόνι» της αναμέτρησης και χάρη στην άμυνά μας να βρούμε ορισμένες επιθετικές επιλογές, με τα τρίποντα των Ζιάκα και Χωλοπούλου να επαναφέρουν στο τέλος της τρίτης περιόδου το διψήφιο προβάδισμα (42-52). Με την άμυνα των παικτριών της Γκουζίνη να είναι εξαιρετική και να σταματά κάθε δίοδο στις Βρετανίδες, δόθηκε η ευκαιρία στη Ζιάκα και την Χωλοπούλου για δύο μεγάλα τρίποντα, που διαμόρφωσαν το 50-65 στα 2.5 λεπτά για τη λήξη, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς, για να επιβεβαιωθεί με το τελικό 68-50 η ανωτερότητά μας και η πρόκριση στα ημιτελικά.

Δεκάλεπτα: 13-22, 29-35, 42-52, 50-68