15.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Mε την ψυχή στο στόμα η Μπαρτσελόνα (vids)

Δύσκολη βραδιά για την Μπαρτσελόνα, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Σαν Πάμπλο Μπούργος με 82-80 και τον Νίκολα Μίροτιτς σε ρόλο πρωταγωνιστή. Στον δεύτερο αποψινό αγώνα του ισπανικού πρωταθλήματος η Μπιλμπάο επικράτησε 87-80 της Εστουδιάντες εντός έδρας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστική.

Photo ACB / M. González

Μπούργος - Μπαρτσελόνα 80-82

Μόνο εύκολα δεν ήταν τα πράγματα για τους Καταλανούς στην έτσι κι αλλιώς δύσκολη έδρα της Σαν Πάμπλο Μπούργος. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, φτάνοντας και σε διψήφιες διαφορές (26-16 στο 8'45'',43-32 στο 14'40'') με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις πίσω από τα 6μ75 (9/17 η Μπούργος, 7/14 η Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο). Μπενίτε και Μίροτιτς είχαν αναλάβει δράση σημειώνοντας από 15 πόντους στο πρώτο μισό, αλλά αυτός που μπήκε για να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού ήταν ο Πιερ Οριόλα με 14 πόντους στο διάστημα αυτό και 5/5 εντός πεδιάς (47-43, 20').

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα ως το 27' (56-57), επέστρεψαν από το 71-68 (33'20'') για το 72-76 (35'), αλλά ο Φεράν Μπάσας έφερε το παιχνίδι στα ίσια με σουτ τριών πόντων (80-80) με 41'' για τη λήξη. Ο Μίροτις κέρδισε ένα ακόμη φάουλ, έκανε το 80-82 που ήταν και το τελικό, αφού η διπλή προσπάθεια των γηπεδούχων Ριβέρο και Μπενίτε δεν βρήκε στόχο και όταν ο Ριβέρο το έβαλε το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο.

O Nίκολα Μίροτιτς σημείωσε 28 πόντους, εκ των οποίων οι 14 ήρθαν από τη γραμμή των ελεύθρων βολών. Συνολικά η Μπαρτσελόνα πήγε 33 φορές στη γραμμή (27/33), ενώ οι γηπεδούχοι μόλις 11 (8/11). Διψήφιος για τους Καταλανούς ήταν και ο Οριόλα (18), όπως και ο Κούριτς (10). Μπενίτε (22 με 5/12 τρίποντα), ΜακΦάντεν (13) και Ριβέρο (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Σαν Πάμπλο Μούργος., ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Φεράν Μπάσας με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Μπιλμπάο-Εστουδιάντες 87-80

Η Μπιλμπάο έκανε ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο, από το 28-14 στο 32-34 και να κυνηγάει στο σκορ απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται πολύ πιο χαμηλά στη βαθμολογία και μάλιστα μέσα στο σπίτι της. Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα στην τέταρτη περίοδο, όπου με ένα επιμέρους 26-15 κατάφερε να φτάσει σε μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθειά της να φτάσει στο Copa del Rey. Μπράουν (20), Ρουσέλ (16), Μπουτέιγ (12), Σουλεϊμάνοβιτς (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερ με τον Όντρεϊ Μπάλβιν να προσθέτει 3 πόντους, αλλά και 11 ριμπάουντ.