16.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Lucky ΠΑΟΚ στην Αμαλιάδα

Ο ΠΑΟΚ απέδρασε από την Αμαλιάδα με την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, νικώντας μετά από παράταση με 91-87 τον Κόροιβο που πάλεψε στα ίσια, αλλά δεν τα κατάφερε. Μεγάλη δουλειά από το δίδυμο Τζόουνς και Γκος και καθοριστικός ο Χρυσικόπουλος για τον ΠΑΟΚ που έλεγξε το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά λαχτάρισε από τους ψυχωμένους γηπεδούχους που είχαν σε μεγάλη μέρα τον Κάρσον.

Ο ΠΑΟΚ έλεγξε τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Στηρίχτηκε στην άμυνά του και την υπεροπλία του στους ψηλούς, έστειλε τους γηπεδούχους σε δύσκολα και άστοχα μακρινά σουτ, πήγε ο ίδιος σε σωστές επιθέσεις και διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα. Χρυσικόπουλος και Γκος ήταν οι επιθετικές του αιχμές, στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 11-16, στο 18' άγγιξε τη διψιήφια διαφορά με 20-29, όμως ένα προσωπικό ξέσπασμα του ΝτεΚόζι έφερε τους γηπεδούχους στο 26-29 με το ημίχρονο να λήγει 28-33.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε για πρώτη φορά στο +10 στο 28-38, συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο και να παίζει πιο ομαδικά σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, υπερείχε στις μάχες του αέρα, αλλά ο Κόροιβος είχε βρει νέο ηγέτη, τον Κάρσον που τον κρατούσε σε απόσταση βολής. Το δεκάλεπτο έληξε με 52-58 και στην έναρξη του τελευταίου, δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πόσλεϊ έφεραν την ισοπαλία στους 58 πόντους και το ματς σε νέα αφετηρία.

Ο ΠΑΟΚ με τον ασταμάτητο Τζόουνς, τον ψύχραιμο Ζάρα και την διαρκή του υπεροπλία στα ριμπάουντ, απάντησε με σερί 8-0 και στο 34' ξέφυγε με 66-58, όμως ο... σεληνιασμένος Κάρσον έφερε και πάλι τον Κόροιβο σε απόσταση πόντου, 65-66 στο 36'.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο τελευταίο λεπτό με +4, 67-71, όμως, το τρίποντο του Πόσλεϊ στα 47'' έκανε το 70-71. Ο Γκος έχασε τρίποντο, ο ΠΑΟΚ πήρε το επιθετικό στα 19'', αλλά ο Κόροιβος έκανε κλέψιμο και ο Κάρσον στον αιφνιδιασμό σκόραρε και έκανε το 72-71 στα 13,4''. Τάιμ άουτ, ο Τσόχλας την επίθεση και πήρε φάουλ στα 4''. Εβαλε μόνο τη 2η, ισοφάρισε σε 72-72 και τάιμ άουτ από τον Καλαμπάκο. Ο Πόσλεϊ αστόχησε στο μακρινό σουτ και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε πιο ψύχραιμος στο έξτρα πεντάλεπτο και με το 74-81 στο 43'20'' έδειχνε εξασφαλισμένος. Δεν ήταν όμως, αφού απίστευτες φέσεις με αποκορύφωμα... τετράποντο του Κόροιβου στα 9'' από τον Πόσλεϊ έκανε το 87-89. Ο Γκος πήγε αμέσως σε βολές, τις έβαλε για το 87-91 και έκρινε το ματς.

ΔΙΑΝΑ: Αργησε να τον βρει τον Φιλο Γκος ο ΠΑΟΚ, αλλά έκανε διάνα με την επιλογή του. Ο Αμερικανός σκόρερ που έχει ανεβάσει όλη την ομάδα, έκανε άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι και σφράγισε και τη νίκη με τις βολές του στο τέλος της παράτασης.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ είχε υπεροπλία στα ριμπάουντ, τελείωσε το ματς με 46 έναντι 38 και σε αγώνα τέτοιας εξέλιξης αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο.