23.1 C

Λούντβιγκσμπουργκ-Μανρέσα 55-63: Καταλανική τρέλα και… ώρα για εμφύλιο! (vids+pics)

Μια Μανρέσα που «τσάκιζε κόκκαλα» κατάφερε να «διαλύσει» κάθε ατού της Λούντβιγκσμπουργκ, με την αρμάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ να προχωρά στον τελικό του BCL με 63-55 και να βρίσκει την Τενερίφη, που νωρίτερα είχε επικρατήσει της Χάποελ Χολόν, σε έναν ισπανικό «εμφύλιο»... μέχρι τελικής πτώσης για τον 4ο τίτλο στις έξι σεζόν της διοργάνωσης, που θα καταλήξει στην χώρα τους.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να... αλληλοεξοντωθούν στα πρώτα 6.5 λεπτά με αποτέλεσμα το σκορ να βρίσκεται μόλις στο 8-8, με τον Μόνεκε να επιχειρεί να δώσει επιθετικό ρυθμό τη Μανρέσα και να καταφέρνει να την οδηγήσει σε ένα ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (17-20). Στην άλλη πλευρά, ο Σίμον άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού με τα μακρινά του σουτ, αλλά η Λούντβιγκσμπουργκ οδηγήθηκε μόνο έως το +5 λίγο μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου (33-28 στο 17'), αλλά η άμυνα της Μανρέσα είχε τις απαντήσεις, οδηγώντας τη σε επιμέρους 2-7 για την ισοφάριση στην ανάπαυλα (35-35).

Το... αλληλοσκότωμα συνεχίστηκε έως τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ να βρίσκεται στο 41-42 με σκορ περιόδου μόλις 6-7, για να έρθει εκεί ο Σίμα να σταματήσει την ανομβρία της Μανρέσα και να της δώσει εκ νέου ρυθμό, για να φέρει τη διαφορά στο +8 ο Φρανσίσκο για πρώτη φορά για τους Καταλανούς, προτού ο Ράντεμπο μειώσει για το 49-55. Με την ίδια συνταγή οι παίκτες του Μαρτίνεθ συνέχισαν το «στραγγαλισμό» των Γερμανών, πέρα από ορισμένα ατομικά τους λάθη, για να έρθει ένα τρίποντο του Τόμασον στα 2.5 λεπτά για τη λήξη να φέρνει τη διαφορά στο +8 ξανά και να δίνει σαφές προβάδισμα (55-63). Ο ρους του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και η πολύ σκληρή Μανρέσα συνεχίζει στο «παραμύθι» της (55-63).

Δεκάλεπτα: 17-20, 35-35, 49-55, 55-63

ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΕΝΗ: Η Μανρέσα με την ενέργειά της «διέλυσε» την Λούντβιγκσμπουργκ, έχοντας ως «παράγοντα Χ» τον Γιανκούμπα Σίμα με 15 πόντους, ενώ ο Τσίμα Μόνεκε έκανε πάλι τη διαφορά με double double 13 πόντων και 13 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Λούντβιγκσμπουργκ μπορεί να είχε πέντε περισσότερες κατοχές (18-20 επιθετικά ριμπάουντ, 11-18 λάθη), αλλά μαζί απόστευτα τραγικά ποσοστά στα σουτ με μόνο 4/26 τρίποντα και 16/44 δίποντα. Η Μανρέσα με ένα στοιχειώδες 3/15 στα τρίποντα και 19/45 στα δίποντα πήρε το ματς.