18.4 C

LNB Pro A: “Θύμα” έκπληξης, αλλά δίχως κόστος, η Μονακό, εύκολα Μπουργκ και Βιλερμπάν (vids)

Η Μονακό αγωνίστηκε χωρίς Οκόμπο-Ντιαλό και γνώρισε ήττα-έκπληξη απ' τη Νανσί εντός έδρας με 86-100, σε ένα ματς που τα έκανε όλα... λάθος στο 2ο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους της να ξεφύγουν με διψήφιες διαφορές στην 4η περίοδο.

Δεν της κόστισε, ωστόσο, αυτή η ήττα, καθώς παρέμεινε στην 1η θέση (24-4 ρεκόρ) και απέχει πλέον 3 νίκες διαφορά απ' τη 2η Παρί. Για τα καλά στο... κόλπο της 8άδας έμεινε η Νανσί (10η, 13-15).

Ο Τζον Μπράουν ΙΙΙ (15 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μονεγάσκων, με τον Τζέιμς να σκοράρει 12 (4/14 σουτ, 0/3 τρίποντα) και να «μοιράζει» 8 τελικές πάσες. Στους 12 έμεινε και ο Λόιντ. Τρομερή εμφάνιση απ' τον Κλέμονς για τους νικητές, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 πόντους (6/14 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Με εξαιρετική εμφάνιση επιθετικά στο 1ο ημίχρονο, η Βιλερμπάν έβαλε τις βάσεις για τη νίκη η οποία ήρθε στο τέλος εύκολα, με 100-76, απέναντι στη Ναντέρ. «Έπιασαν» στην 3η θέση τη Μπουργκ οι νικητές με 20-8 ρεκόρ, ενώ οι «πράσινοι» απομακρύνθηκαν ακόμη περισσότερο απ' την 4άδα (5οι,17-11).

Ο Έντουιν Τζάκσον ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πιερίκ Πουπέ με 22 πόντους, ενώ «άγγιξε» το double-double ο Φαλ (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Ντουσουλιέ με 13 και Μπίμπινς-Αγιαγί με 12 ήταν οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων.

H Μπουργκ δεν αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα απέναντι στη Μπλουα και πήρε μια σημαντική νίκη με 81-66. Στο 20-8 και την 3η θέση της βαθμολογίας οι νικητές, στο 8-20 και την προτελευταία θέση οι φιλοξενούμενοι.

Ρόουλαντ με 15 πόντους και Μπράουν με 14 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους, ενώ στους 18 σταμάτησε ο Ντέζερτ για τους «πράσινους».