28.5 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

LNB Pro A: «Απάντησε» με το ίδιο νόμισμα η Μονακό, προβάδισμα για Βιλερμπάν με απίθανο Πάρις Λι

Παρά το κακό της ξεκίνημα (25-14 1η περίοδος), η Μονακό πήρε εν τέλει σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Μπουργκ με 85-81, απαντώντας με «σπάσιμο» της έδρας στο «break» που έκανε η αντίπαλός της στο game 2 και επανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας και το προβάδισμα στη σειρά (2-1).

Κορυφαίος για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν ο Μπλόσομγκεϊμ με 21 πόντους, ενώ ο Οκόμπο ακολούθησε με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Σε... ρηχά νερά ο Τζέιμς (8 πόντοι, 3/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Ο Ρισασέ ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 17 πόντους και 6 ασίστ.

Με... φόρα ήρθε η Βιλερμπάν μετά το «break» που έκανε στο game 2 του Παρισιού και, εκμεταλλευόμενη την έδρα της, έφερε τούμπα τη σειρά (2-1) με την Παρί μετά και τη νίκη της στη Λυών με 86-77.

Η Παρί μπήκε... αγριεμένη στο παιχνίδι, καθώς πήρε προβάδισμα 17 πόντων στην 1η περίοδο (30-13!), όμως με καλύτερη άμυνα στη συνέχεια η ομάδα του Πιερίκ Πουπέ μείωνε σιγά-σιγά, παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το αρχικό 3-0 στο 33' (67-66), το οποίο και κράτησε μέχρι το φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο εντυπωσιακός Πάρις Λι (27 πόντοι, 6/7 τρίποντα, 5 ασίστ), με τους Λουαού-Καμπαρό (12 πόντοι), Καουντί (10 πόντοι) και Εντιαγέ (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ) να είναι επίσης διψήφιοι. Εξαιρετικός για ένα ακόμη παιχνίδι ο Τι Τζέι Σορτς (24 πόντοι) για τους Παριζιάνους, ακολουθούμενος απ' τον Ενγκουαμά (17 πόντοι).