27 C
Πέμπτη, 29 Αυγούστου, 2024

Λιθουανία U20-Τουρκία U20 79-63: Τα έκανε… όλα στο 3ο δεκάλεπτο και θα είναι η αντίπαλος της Ελλάδας στα προημιτελικά

Οι Νέοι της Λιθουανίας αντιμετώπισαν προβλήματα μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στους αντίστοιχους της Τουρκίας, ωστόσο, με μια τρομερή 3η περίοδο (22-4), πήραν το προβάδισμα που ήθελαν, το διατήρησαν μέχρι το φινάλε και έφτασαν στη νίκη με 79-63. Με αυτό το αποτέλεσμα, η Λιθουανία προκρίθηκε στους «8» του Eurobasket U20 και θα είναι η αυριανή (18/07, 21:30) αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Παούλιους Μουράουσκας, ο οποίος κατέγραψε ένα «θορυβώδες» double-double με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ! Παρ' όλα αυτά, δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ, αφού αυτήν τη θέση πήρε ο Μοτιέγιους Κρίβας με 19 πόντους (8 ριμπάουντ), με τον Κάζους Κουμπλίτσκας να τελειώνει τον αγώνα έχοντας 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και το μεγαλύτερο νούμερο στο +/-, όσο ήταν δηλαδή στο παρκέ (+35). Για την Τουρκία, ο Εμρέ Τουντσά ήταν ο μόνος... διασωθέντας (22 πόντοι, 10/12 δίποντα), με τους Οζγκούζ Τσενγκίζ (13 πόντοι, 7 λάθη) και Ταν Γιλντίζογλου (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ) να είναι οι άλλοι δύο διψήφιοι.

Όσον αφορά τα άλλα τρία ζευγάρια των προημιτελικών, η Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στις 14:00, απ' όπου θα προκύψει ο αντίπαλος της Ελλάδας (αν και εφόσον προκριθεί) στα ημιτελικά, η Τσεχία το Βέλγιο στις 16:30 και, τέλος, η Πολωνία τη Σλοβενία στις 19:00.