23.1 C

Λιθουανία-Τσεχία 72-83: “Πάρτι” Σατοράνσκι απέναντι στους… αδιάφορους Λιθουανούς (pics,vids)

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν όλα και όλα (52") και αυτό ήταν. Οι Τσέχοι πήραν το προβάδισμα έλεγξαν την αναμέτρηση, νίκησαν με 83-72 και πέρασαν και μαθηματικά στην επόμενη φάση με ρεκόρ 3-3. Ο Τόμας Σατοράνσκι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς σημείωσε 21 πόντους (6/10 σουτ) με 4 τελικές πάσες. Στον αντίποδα οι Λιθουανοί έχασαν το αήτητο και με ρεκόρ 5-1 περνάνε στην επόμενη φάση και δύσκολα δεν θα καταφέρουν να βρίσκονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το μοναδικό προβάδισμα των Λιθουανών ήταν το 5-2. Από εκεί και πέρα οι Τσέχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 και το σκορ 23-13. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν διψήφιες διαφορές με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-32.

Οι Λιθουανοί στην επανάληψη προσπάθησαν να γυρίσουν στην αναμέτρηση. Ξεκίνησαν με σερί 10-0 και μείωσαν σε 45-42. Αλλά κάπου εκεί σαν να "έσβησαν" και άρχισαν να μένουν πίσω με διψήφιες διαφορές. Ο Ίγκνας Μπραζντέικις ήταν ο μόνος που πάλευε, αλλά προφανώς αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι Τσέχοι έκλεισαν στο +9 το τρίτο δεκάλεπτο ενώ στο τέταρτο συντήρησαν τη διαφορά που τους έδωσε την πολύτιμη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.