23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Λιθουανία-Γαλλία 73-77: Ο Φουρνιέ το πήρε προσωπικά (vids)

Έχοντας αμφότερες ηττηθεί στα παιχνίδια του στην πρεμιέρα από τη Σερβία και τη Γερμανία αντίστοιχα, Λιθουανία και Γαλλία έπαιξαν με μεγαλύτερη πίεση στο ντέρμπι του 2ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ που γίνεται στην Κολωνία. Η Γαλλία με ένα ξέσπασμα στο τελευταία τρίλεπτο, πέρασε μπροστά, άντεξε στην πίεση και νίκησε με 77-73 βάζοντας τα δύσκολα στους Λιθουανούς που μπήκαν στη διοργάνωση με 0-2.

Ο Εβάν Φουρνιέ ήταν ο άνθρωπος του ντέρμπι αφού «κουβάλησε» τη Γαλλία στις πλάτες του, μετά την απογοητευτική εμφάνιση του στην πρεμιέρα με τη Γερμανία στην οποία είχε επτά πόντους με 2/10 σουτ. Ο άσος των Νικς τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους.

Η Λιθουανία μπήκε φουριόζα στο ματς προηγούμενη με 21-8 αλλά η Γαλλία πρόλαβε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά (25-23 στο 10’) ενώ η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη (41-40 στο 20’). Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο σκληρό στην τρίτη περίοδο το επιμέρους σκορ της οποίας ήταν 15-10 (56-50 στο 30’) και το ντέρμπι συνεχίστηκε (62-62 στο 35’). Φουρνιέ και Ερτέλ οδήγησαν τους Γάλλους σε ένα ξέσπασμα (64-71 στο 38’), ο Γιοκουμπάιτις έδωσε ελπίδες στη Λιθουανία με δύο τρίποντα (72-74 στα 14’’). Ο Φουρνιέ έβαλε μία βολή (72-75) για να ακολουθήσει φάουλ στον Μπραζντέικις στα 3,7’’. Ο Λιθουανός ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη βολή αλλά ο Γκομπέρ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ μαζί με φάουλ, τελειώνοντας το παιχνίδι.