18.3 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Λιθουανία-Ελλάδα 92-67: Τρίποντη «εκτέλεση» ονείρων (pics)

Η Εθνική μπήκε για να κάνει τη Λιθουανία... να υποφέρει στο παρκέ και τα κατάφερε περίφημα για 30 λεπτά, πιστεύοντας βάσιμα στη μεγάλη νίκη, που θα έθετε βάσεις πρόκρισης στην οκτάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά ένα «μπαράζ» τριπόντων των παικτών του Κάζις Μακσβύτις «καθάρισε» με 8/8 εύστοχα σουτ από την περιφέρεια μεταξύ τρίτης και αρχών τελευταίας περιόδου, οδηγώντας στο τελικό 92-67 για την εξασφάλιση του δικού τους εισιτηρίου για τα προημιτελικά, την ίδια στιγμή που η «γαλανόλευκη», η οποία έμεινε εκτός συνέχειας με τελευταία υποχρέωση την Κυριακή (3/9, 11:40) κόντρα στο Μαυροβούνιο, οριστικά πια πρέπει να διεκδικήσει την είσοδό της στους Ολυμπιακούς Αγώνες μέσω του προολυμπιακού τουρνουά, μην έχοντας την ενέργεια στο τέλος του αγώνα για την ανατροπή.

Το παιχνίδι των Λιθουανών περιστρεφόταν εξαρχής γύρω από τον Βαλαντσιούνας, που είτε «έσπαγε» την μπάλα είτε εκτελούσε και το αρχικό 7-0 ακολουθήθηκε από το 11-4 με βολές του Γιοκουμπάιτις στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Η ελληνική επίθεση «αγκομαχούσε» και έβρισκε ως μόνη της ελπίδα τον Ουόκαπ, αλλά όταν ο Λαρεντζάκης πήρε πρωτοβουλίες και ο Παπαγιάννης κέρδισε μερικές «μονομαχίες», η ανατροπή έγινε και το προβάδισμα ήρθε με διαφορά πέντε πόντων υπέρ μας μέσα σε ένα μόλις τρίλεπτο (13-18). Κάπου εκεί, όμως, «κολλήσαμε» ξανά και η πολυτέλεια ύπαρξης δεύτερου πολύ ποιοτικού σέντερ στην αντίπερα όχθη με τον Μοτεγιούνας έφερε το ματς στην ισορροπία στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20).

Ο Ιτούδης συνέστησε υπομονή στους παίκτες του και η εντολή του αυτή εφαρμόστηκε στο επιθετικό μας μισό, όπου πέραν του γεγονότος, ότι σταματήσαμε το αμυντικό ντεσαβαντάζ στο «ζωγραφιστό», έφερε πολύ καλές επιλογές, με τον Ρογκαβόπουλο να δίνει ανάσες εκτελεστικά, τον Παπαπέτρου να είναι και πάλι ουσιαστικός και τους Ουόκαπ-Λαρεντζάκη να στήνουν πάρτι, με αποτέλεσμα στα 2.5 σχεδόν λεπτά για το ημίχρονο να είμαστε μπροστά με +8 (32-40). Η υπεροχή μας αυτή εν μέρει αδικήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου, όπου πέραν ενός τριπόντου του «Λάρυ» δε βρήκαμε λύση, με αποτέλεσμα ο Γιοκουμπάιτις και ο Βαλαντσιούνας να κρατήσουν κοντά τη Λιθουανία (39-43).

Οι παίκτες του Μακσβύτις μπήκαν στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, όπως έκαναν και στο πρώτο, με τον Μπραζντέικις να τους «σπρώχνει» μαζί με τον Γιουκουμπάιτις, για να έρθει πολύ γρήγορα ξανά η πρωτοκαθεδρία τους στο ματς (45-43 στο 22'). Η Λιθουανία άρχισε να βρίσκει ρυθμό από μακριά και, εν συνεχεία, έδωσε την μπάλα στον Βαλαντσιούνας, όταν εμείς διαλέξαμε το χαμηλό σχήμα με σέντερ τον Θανάση, με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι στο τέλος της τρίτης περιόδου με +6 απέναντι σε μια Εθνική, που εκτός περιοδικών περιπτώσεων με τον Μωραΐτη ή τον Παπαπέτρου, έψαχνε εκ νέου επιθετικά άξιο συμπαραστάτη του συγκλονιστικού Ουόκαπ (64-58).

Το... φεστιβάλ τριπόντων συνεχίστηκε και στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου για την χώρα της Βαλτικής, που στο πρώτο 1.5 λεπτό της τελευταίας περίοδου πήρε αέρα διψήφιας διαφοράς (70-58), φτάνοντας μάλιστα σε σημείο να σημειώσει οκτώ συνεχόμενα εύστοχα σουτ από την περιφέρεια. Οι διεθνείς μας φάνηκε να τα έχουν δώσει... όλα και να μην έχουν άλλη ενέργεια για να διεκδικήσουν τη δική τους ανατροπή, με αποτέλεσμα η αστοχία και οι χαμένες κατοχές, είτε από επιθετικά ριμπάουντ των εχόντων λύσεις Λιθουανών είτε με δικά μας λάθη, να οδηγήσει το σκορ σε υψηλά επίπεδα υπέρ τους, αδικώντας ίσως μια αξιέπαινη προσπάθεια (92-67).

Δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67

ΟΙ ΑΣΟΙ ΣΤΟ ΜΑΝΙΚΙ: Η Λιθουανία πήρε, φυσικά, πολλά από τους Γιόνας Βαλαντσιούνας και Ρόκας Γιοκουμπάιτις, από τους οποίους περιμένει τα περισσότερα. Στο ματς αυτό, όμως, τη «σπίθα» άναψε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο αλάνθαστος στα σουτ εντός παιδιάς Ίγκνας Μπραζντέικις (18 π., 4/4 δ., 3/3 τρ.), ενώ ο Εϊμάντας Μπέντζιους ήταν επίσης εξαιρετικός στο φινάλε, βάζοντας «ταφόπλακα» για την Εθνική με 15 πόντους και 5/6 σουτ.

ΤΟ ΠΑΛΕΨΑΝ: Η Εθνική μας προσπάθησε, αλλά οι Λιθουανοί είχαν περισσότερες λύσεις. Ο Τόμας Ουόκαπ (21 π., 8 ρ., 7 ασ., 1 κλ., 3 λ.) ήταν συγκλονιστικός, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (17 π., 6/11 σουτ) έδωσε λύσεις, αλλά αυτό δεν έφτανε, μην έχοντας ουσιαστικά συμπαραστάτες, όταν ήρθαν τα δύσκολα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όταν παίζεις με μια ομάδα με την ποιότητα και την πληρότητα λύσεων σε σύγκριση με εσένα, όπως η Λιθουανία, είναι ουσιαστικά αδύνατο να τη σταματήσεις με 15/24 τρίποντα και ποσοστό στο 63%, με τα 10/31 της δικής μας Εθνικής με 32% ποσοστό να φαίνονται λίγα μπροστά σε τέτοια ευστοχία.