23.9 C
Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Ήττα για την Μπούργος πριν την ΑΕΚ – «Συγκλονιστική» η Γκραν Κανάρια που έπαιξε και για τον Μπουρούση (vids)

Η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ, Μπούργος «λύγισε» στην Τενερίφη ενώ η Γκραν Κανάρια του Φώτη Κατσικάρη, που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Μπουρούση, έκανε την έκπληξη επικρατώντας εκτός έδρας της Μπιλμπάο. Φοβερή ανατροπή πέτυχε η Φουενλαμπράδα κόντρα στη Μανρέσα στο ντέρμπι της ουράς της Liga Endesa.

Σε ένα πολύ αμφίρροπο ματς η Τενερίφη πήρε τη νίκη επικρατώντας εντός έδρας της Μπούργος, με 85-82. Η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ στο Basketball Champions League πάλεψε για την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, αλλά παρά τους 32 πόντους που πέτυχε σε αυτή, δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Για τους νικητές πολυτιμότερος ήταν ο Γκεόργκι Σερμαντίνι με 22 πόντους, ενώ για τη Μπούργος, ο Κλαρκ είχε 19, με τον ΜακΦάντεν να είναι άστοχος στο τελευταίο σουτ, που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση. Με τη νίκη αυτή, η Τενερίφη ανέβασε το ρεκόρ της σε 5-2 κοιτάζοντας προς την τετράδα, ενώ η Μπούργος, πήγε στο 4-4...

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη, με 97-90, επί της Μπιλμπάο πέτυχε η Γκραν Κανάρια που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Μπουρούση που απουσίαζε λόγω του θανάτου του πατέρα του. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έπαιξε και για τον απόντα Έλληνα σέντερ. Έχοντας μία καταπληκτική επιθετική βραδιά που βρήκε πέντε πάικτες της με διψήφιο αριθμό πόντων, η Γκραν Κανάρια πήρε μεγάλη νίκη στην προπάθεια που κάνει για την παραμονή, ανεβαίνοντας στο ρεκόρ 3-4 και «ξεκολλώντας» από τις τελευταίες θέσεις, ενώ ταυτόχρονα «γκρέμισε» τη Μπιλμπάο από την 4άδα αφού τώρα οι Βάσκοι ισοβαθμούς με άλλες τρεις ομάδες με ρεκόρ 4-3.

Μεγάληνίκη εντός έδρας νίκη πέτυχε η Φουενλαμπράδα στο ντέρμπι των ουραγών με τη Μανρέσα, επιστρέφοντας από το -15 (12-27) της πρώτης περιόδου. Ο Μαρκ Γκαρσία με 25 πόντους ηγήθηκε της ανατροπής και κατ'επέκταση της νίκης που δίνει ελπίδα στη Φουελμπράδα αφού πλέον βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού αφήνοντας τη Μανρέσα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.