22.4 C
Πέμπτη, 10 Οκτωβρίου, 2024

Λίμπουργκ-ΠΑΟΚ 70-74: Αρνήθηκε να παραδοθεί (pic)

Η επιστροφή στο FIBA Europe Cup μετά από 17 χρόνια συνδυάστηκε για τον ΠΑΟΚ με μία νίκη. Ο Δικέφαλος επικράτησε της Λίμπουργκ Γιουνάιτεντ στο Βέλγιο με 74-70 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αν και μία καινούργια ομάδα και με δεδομένες αδυναμίες, ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα αφού επέστρεψε από διψήφιες διαφορές πριν φτάσει στην επικράτηση.

Η ομάδα του Μάσιμο Καντσελιέρι, με τον αέρα της νίκης της στην πρεμιέρα της GBL επί του Περιστερίου, μπήκε με διπλό και στο FEC, κερδίζοντας ακόμη περισσότερη αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Επόμενο παιχνίδι της στη διοργάνωση θα είναι εντός έδρας, την επόμενη Τετάρτη κόντρα στον Πόρτο (16/10, 20:15). Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Πόρτο επικράτησε εντός έδρας της Σολνόκι με 77-68.

Τα πρώτα λεπτά χαρακτηρίστηκαν από έναν πολύ γρήγορο ρυθμό που αποτυπώθηκε στο υπέρ του ΠΑΟΚ 10-8 μόλις στο 3’. Ο Δικέφαλος «χτυπούσε» από κοντά με τους ψηλούς του, αφού Άπσον και Κρούζερ σημείωσαν τους 10 από τους 15 πρώτους πόντους του (14-15 στο 6’). Οι Βέλγοι έδιναν έναν τρελό ρυθμό στο παιχνίδι και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 8’ με 20-17 πριν κλείσει το δεκάλεπτο με ισοπαλία στους 21 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ έπαψε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση του στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και αδυνατώντας να ανακόψει τον ρυθμό των Βέλγων, βρέθηκε πίσω με εννιά πόντους (33-24 στο 14’) με τους Πέμπερτον και Ντελαλιέουξ να σημειώνουν 21 πόντους. Λίγο μετά η Λίμπουργκ απέκτησε διψήφιο προβάδισμα (36-25 στα μισά της δεύτερης περιόδου). Τα ποσοστά του ΠΑΟΚ έπεφταν διαρκώς και αυτό αποτυπώθηκε στους 10 πόντους που είχε στα πρώτα οχτώ λεπτά της περιόδου που ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους επτά (42-35).

Με μία άμυνα ζώνης «2-3» ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και μετά από τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο, μείωσε στους δύο πόντους (46-44). Αστοχώντας όμως κατά κανόνα από την περίμετρο (στο 25’ μετρούσε 3/17 τρίποντα), δεν κατάφερε να προσπεράσει. Οι Βέλγοι απάντησαν με ένα σερί 9-0 και ξέφυγαν ξανά (53-44 στο 27’). Έτσι 10 λεπτά πριν το τέλος, η ελληνική ομάδα εξακολουθούσε να είναι σε δύσκολη θέση (58-49).

Δεν εγκατέλειψε όμως την προσπάθεια και έγινε ξανά απειλητικός αφού μείωσε στον πόντο, βγάζοντας αντίδραση μέσα από την άμυνα του (60-59 στο 34’). Με τρίποντο του Μπάρτλεϊ μάλιστα κατάφερε μετά από σχεδόν 30 λεπτά, να προηγηθεί (62-64) και βγάζοντας τη μία άμυνα μετά την άλλη βρέθηκε στο +8 (62-70 στο 1:40 πριν το τέλος). Μπάρτλεϊ και Χέντερσον είχαν από μία εύστοχη και μία χαμένη βολή (66-72 στα 55’’) και μετά από εξ επαφής χαμένο λέι απ του Κατσίβελη, ένα τρίποντο του Ντελαλιέουξ από τα 9 μέτρα κράτησε τη Λίμπουργκ στο παιχνίδι (70-72 στα 21’’). Ο Ρέινολντς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή (70-74), οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν κι άλλο μεγάλο σουτ και έτσι ο ΠΑΟΚ κράτησε τη σημαντική νίκη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ: Οι σχεδόν «αόρατοι» στο πρώτο ημίχρονο, Μπάρτλεϊ και Φόρεστερ… εμφανίστηκαν στο δεύτερο και κυρίως στην τελευταία περίοδο όταν ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή. Ο Δικέφαλος είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και αυτοί ήταν δύο από αυτούς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ έκανε επιμέρους 25-12 στην τέταρτη περίοδο και έφτασε στη νίκη παρότι σούταρε με χαμηλά ποσοστά (38,89% στα δίποντα και 24% στα τρίποντα).