18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Λιμόζ-ΑΕΚ 63-69: Άλμα πρόκρισης στη Γαλλία! (vids)

Μεγάλο βήμα για την πρόκριση έκανε η ΑΕΚ στη Γαλλία! Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος και σε χαμηλό σκορ, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έκανε αυτό που έπρεπε, νίκησε με 69-63 και έκανε αποφασιστικό άλμα για την οκτάδα του Basketball Champions League!

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο με μαέστρο τον Μπρίντον Λεμάρ που σκόραρε και μοίραζε ασίστ. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν σταθερά σε θέση οδηγού, έφτασε ακόμη και διψήφια διαφορά (7-17), πριν η Λιμόζ βρει ένα σερί 7-0 και κλείσει την περίοδο σε απόσταση ενός σουτ (14-17). Στο πρώτο μέρος η παραγωγικότητα για τις δύο ομάδες κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα, με τη γαλλική ομάδα να βρίσκει περισσότερες λύσεις και να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια (33-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα, σκόραρε περισσότερο, ο Οριόλα μπήκε δυναμικά στην εξίσωση και η Ένωση ανέκτησε το προβάδισμα. Το προβάδισμα έξι πόντων (48-54) που είχε χτίσει της χάλασε ο Ουγκολάν με ένα... τρελό σουτ με ταμπλό από το κέντρο και το σκορ του δεκαλέπτου ήταν το 51-54. Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και ψυχραιμία στα κρίσιμα στην τελευταία περίοδο και πήρε μία σπουδαία νίκη που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική για την πρόκριση!

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

ΜΕ ΝΕΑ ΠΝΟΗ: Τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα έκαναν τη διαφορά για την ΑΕΚ στη Γαλλία. Μπρίντον Λεμάρ (16π, 3ρ., 4 ασ.) και Πιέρ Οριόλα (12π., 6 ρ.) ηγήθηκαν της προσπάθειας της ομάδας του Ηλία Καντζούρη και τα σημάδια είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά για τη συνέχεια.