23.9 C
Σάββατο, 5 Οκτωβρίου, 2024

Liga Endesa: Απότομη προσγειώση Μπασκόνια πριν τον Παναθηναϊκό! (vids)

Βαριά εντός έδρας ήττα για την Μπασκόνια, η οποία έπεσε θύμα της μεγαλύτερης έκπληξης της αγωνιστικής για την Liga Endesa! Oι Βάσκοι, λίγα μόλις 24ωρα μετά την ευρεία τους νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, ηττήθηκαν με το βαρύ 78-99 από την 13η της βαθμολογίας Γκραν Καναρια και προσγειώθηκαν απότομα, λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα.

Η ομάδα της Βιτόρια είδε την "Γκράνκα" να πραγματοποιεί ένα καλό ξεκίνημα στον αγώνα, κερδίζοντας το προβάδισμα και διατηρώντας το με νύχια και με δόντια στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως από την δεύτερη περίοδο και μετά, και χάρη σε έναν μαγικό Άντριου Αλμπισί, το προβάδισμα αυτό έγινε διψήφιο και για το υπόλοιπο της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι απλά αδυνατούσαν να το μειώσουν, φτάνοντας έτσι στην 7η ήττα τους στη φετινή Ισπανική λίγκα, μετά από 27 αγώνες. Ο Αλμπισί ξεχώρισε με 24 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Σον Κιλπάτρικ προσέθεσε άλλους 20. Για τη Μπασκόνια, ο Πιέρια Χένρι με 18 πόντους ήταν ένας από τους ελάχιστους διασωθέντες.

Έτσι, οι 3οι της Βαθμολογίας της ACB στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον Παναθηναϊκό, με τον οποίο αναμετρώνται την Τετάρτη (31/3), ενώ την Παρασκευή (2/4) ακολουθεί η αναμέτρηση με την Αναντολού Εφές.

Την ίδια ώρα, στο άλλο παιχνίδι του Ισπανικού πρωταθλήματος, η, εκ των ουραγών, Ρεάλ Μπέτις επικράτησε εκτός έδρας της Μπανταλόνα με τελικό σκορ 78-88, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη στην μάχη της για παραμονή στην πρώτη κατηγορία της Ιβηρικής χώρας. Για τους βερδιμπλάνκος, πρωταγωνιστής ήταν o Τζέιμς Φελντέιν, ο οποίος έγραψε 25 πόντους, 5 ασίστ και 30 στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ από την άλλη πλευρά, ο Πάου Ρίμπας με 30 πόντους πάλεψε όσο μπορούσε για την ομάδα της Καταλονίας.