22.7 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Λετονία-Βραζιλία 69-94: Κυριάρχησε παντού και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες (vids)

Η Βραζιλία δεν επηρεάστηκε καθόλου απ' την έδρα, έδειξε τις προθέσεις της απ' το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα, κυριάρχησε στο παρκέ και έφτασε μια πολύ άνετη νίκη απέναντι στη Λετονία με 94-69, παίρνοντας το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού!

Η ομάδα του Αλεξάνταρ Πέτροβιτς δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα από το ξεκίνημα, αφού ήδη στην 1η περίοδο προηγήθηκε με 34-11, με τους Λετονούς να μειώνουν απλά τη διαφορά στο ημίχρονο (33-49). Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο 2ο ημίχρονο, αφού η ομάδα της αμερικανικής ηπείρου έκανε ό,τι ήθελε εντός των τεσσάρων γραμμών, με αποτέλεσμα το 3ο δεκάλεπτο να λήξει με 46-72. Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος, με τη Βραζιλία να μη χάνει ούτε τότε τον ρυθμό της και να κερδίζει εν τέλει με 94-69, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Για τους νικητές, ο Καμπόκλο, που πέτυχε το καλάθι του... Προολυμπιακού, ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (12/13 βολές) και ο Λέο Μέιντλ ακολούθησε με 20 (4/7 τρίποντα, 8/9 βολές) και 9 ριμπάουντ. Διψήφιοι και οι Ντε Πάουλα (14 πόντοι), Σάντος (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Χουέρτας (12 πόντοι, 7 ασίστ). Απ' τη μεριά της Λετονίας, ο Λόμαζς σκόραρε 15 πόντους και οι Ζάγκαρς-Σμιτς από 14 έκαστος.