21.3 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Λετονία- Τουρκία 111-85: Την “συνέτριψε” και της έβαλε δύσκολα! (pics,vids)

Οι Λετονοί προηγήθηκαν από νωρίς με διψήφια διαφορά και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, νικώντας με 111-85 την Τουρκία. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 31 πόντους στο (35') δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Για τους γηπεδούχους, ο Πορζίνγκις ήταν "διπλός",  καθώς είχε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Νταβίς Μπερτάνς να ακολουθεί, με 17 πόντους και 5 τρίποντα. Από το "ναυάγιο" των Τούρκων ο μόνος που διέφυγε ήταν ο Τσέντι Οσμάν με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες. Έτσι οι Λετονοί έφτασαν τις 4 νίκες και βρίσκονται (μέχρι στιγμής), στην πρώτη θέση του ομίλου της Εθνικής μας. Η Τουρκία, έχει πλέον ρεκόρ 2-3 και ο αγώνας με την Σερβία την Κυριακή (20:00) αποκτά χαρακτήρα τελικού και για τις δύο ομάδες, στο.. βωμό της πρόκρισης για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, μπροστά στο εύθυμο κοινό τους και πήραν νωρίς τα "ηνία" της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν για +11 με την πρώτη περίοδο να βρίσκει το σκορ στο 31-20. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί οι Λετονοί σκοράροντας με όποιον τρόπο ήθελαν έφτασαν γρήγορα στο +18 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί οι Τούρκοι έβγαλαν μία αντίδραση και με τους Οσμάν και Λάρκιν έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα πριν το ημίχρονο. Το σκορ ήταν 56-47 με την Λετονία να έχει εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα.

Όμως τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους φιλοξενούμενους στη τρίτη περίοδο. Οι Λετονοί επέβαλλαν τον φρενήρη ρυθμό τους που δεν μπορούσε να ακολουθήσει η ομάδα του Εργκίν Αταμάν. Οι Πορζίνγκις και Μπερτάνς άρχισαν να «πυροβολούν» έξω από τα 6.75 και κάπου εκεί δεν υπήρξε καμία αμφιβολία για το ποιος θα είναι ο τελικός νικητής. Στο +24 έφτασε το "κοντέρ" στο τέλος του δεκαλέπτου με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 87-63 υπέρ των γηπεδούχων.

Πλέον στην τελευταία περίοδο όλοι περίμεναν το εύρος της τελικής διαφοράς, η οποία έφτασε και το +31 στο (35') της αναμέτρησης. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άφησαν το πόδι από το "γκάζι", έκαναν το απαραίτητο ροτέισον και έφτασαν στο τελικό 111-85.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ: Παρόλο που στην αναμέτρηση υπήρχαν αρκετοί παίχτες που αγωνίζονται στον μαγικό κόσμο του NBA ο Κρίσταπς Πορζίνγκις ήταν αυτός που έλαμψε. Ο άσος των Ουίζαρντς σημείωσε 22 πόντους με 6/13 σουτ εντός πεδιάς και 3/7 τρίποντα. Παράλληλα βοήθησε σημαντικά και συον τομέα των ριμπάουντ καθώς είχε 14 από αυτά ενώ σημείωσε και τον φανταστικό αριθμό των 6 μπλόκ! Αναμφίβολα μία φοβερή εμφάνιση και στις δύο πλευρές του παρκέ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι Λετονοί πραγματικά κυριάρχησαν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, όμως αυτό που ήταν εμφανές ήταν η κυκλοφορία και η ομαδική συνέπεια. Αυτό φάνηκε και από τις 31(!) τελικές πάσες που είχαν έναντι μόλις 15 της Τουρκίας. Επίσης θεαματική ήταν και η επικράτηση στις τάπες με τους γηπεδούχους να έχουν 8 και την ομάδα του Εργκίν Αταμάν μόλις μία.