16.4 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Λετονία – Λιθουανία 98-63: Οι άρχοντες της Βαλτικής (pic+vid)

Φινάλε αντάξιο της, εντυπωσιακής, όλης παρουσίας της στο Παγκόσμιο κύπελλο ήταν για τη Λετονία το σαρωτικό 98-63 επί της Λιθουανίας και η κατάκτηση της 5ης θέσης στη διοργάνωση. Ο "τελικός της Βαλτικής" ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να κάνει... πάρτι, απέναντι σε μια Λιθουανία που έμεινε με το ότι νίκησε τος ΗΠΑ και μετά "άδειασε".

Το ματς φάνηκε από νωρίς προς τα πού πήγαινε. Οι Λετονοί με τον Ζάγκαρς να μοιράζει 10 ασίστ στο ημίχρονο, να σουτάρουν με 50% τρίποντο, έναντι 1/11 των αντιπάλων και κυρίως με μεγάλη όρεξη, έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 49-38.

Στην τρίτη περίοδο ήταν καταιγιστικοί, με τον παίκτη του Προμηθέα Ατρουρ Κούρκουκς να "πυροβολεί" από μακριά, η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους, το δεκάλεπτο έληξε στο 77-47 και απέμενε η τυπική διαδικασία του τελευταίου.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΕΚΟΡ: Δεν ήταν... απλός ο θρίαμβος της Λετονίας, αλλά είχε κι ένα Παγκόσμιο ρεκόρ. Οι 17 ασίστ του Αρτουρ Ζάγκαρς (10 στο ημίχρονο), είναι η καλύτερη επίδοση που υπήρξε ποτέ σε αγώνα Παγκόσμιου κύπελλου. Ξεπέρασε τις 15 του Τόνι Κούκοτς από το 1994 και του Κάρλικ Τζόουνς με το Νότιο Σουδάν από τη φετινή διοργάνωση.