15.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Λετονία-Ελλάδα 67-57: Ραντεβού στην Ασία (pics+vids)

Η Ελλάδα αντιμετώπισε εκτός έδρας τη Λετονία, για την τελευταία αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, προσπάθησε, πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 67-57. Αυτό το αποτέλεσμα δεν άλλαξε τίποτα, αφού ο αγώνας δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τις 2 χώρες να έχουν «τσεκάρει» πριν πολύ καιρό το εισιτήριο της πρόκρισης για την Ασία.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για την Ελλάδα, προσπαθώντας να απειλήσει κυρίως από την περιφέρεια, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Από την άλλη πλευρά, η Λετονία μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε ένα μικρό προβάδισμα (9-3). Η ελληνική ομάδα παρότι παρουσιάστηκε πολύ καλή στο αμυντικό κομμάτι, η επίθεσή της αντιμετώπιζε πρόβλημα με 2/12 σουτ εντός πεδιάς σε 7 λεπτά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-8 υπέρ των γηπεδούχων. Στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι Έλληνες διεθνείς ανέβασαν ρυθμό και με ένα σερί 7-0 μείωσαν την διαφορά στους 5 (21-16). Ο Βασίλης Τολιόπουλος με 2 τρίποντα και ο Νίκος Χουγκάζ με 1 απίστευτο δίποντο, έστειλαν την Ελλάδα στην ανάπαυλα με μόλις 1 πόντο πίσω (33-32).

Τα Στατιστικά του Α' Μέρους:

Η Λετονία έκλεισε το πρώτο μέρος με 9/19 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 20 ριμπάουντ (12-8), 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη, 10 φάουλ και τον Λεϊμάνις στους 8 πόντους.

Η Ελλάδα έχει 7/18 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 3/5 βολές, 18 ριμπάουντ (10-8), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 6 φάουλ και τον Τολιόπουλο στους 8 πόντους.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους η Λετονία είχε επιθετικές λύσεις κυρίως από το τρίποντο, με τους Μπερτάνς και Λεϊμάνις (40-35). Η Ελλάδα σε 5 λεπτά είχε βρει σκορ μόνο από ένα τρίποντο του Γιώργου Τανούλη (στο ντεμπούτο του), παρουσιάζοντας πάλι τα προβλήματα που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με πολύ άσχημο τρόπο για την Εθνική, αφού βρέθηκε με 11 πόντους πίσω (52-41), έχοντας σκοράρει μόλις 9 σε αυτή την περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο της Ελλάδας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, ο Δημήτρης Κατσίβελης μπήκε δυνατά και προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, με την Εθνική να μειώνει στους 2 πόντους (54-52). Οι γηπεδούχοι όμως είχαν την απάντηση, με τον Τομς Λεϊμάνις να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση με 11 πόντους και 8 ασίστ, οδηγώντας την χώρα του στη νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57

Τελικό Σκορ: 67-57

MVP: Ο πρωταγωνιστής του αγώνα, ήταν ο Τομς Λεϊμάνις με 11 πόντους και 8 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής, φτάνοντας κοντά στο νταμπλ νταμπλ.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Η Ελλάδα είχε μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία και αυτό διαπιστώνεται από τα 13 λάθη για 14 ασίστ.