21.3 C

Λαύριο-Περιστέρι 79-85: Έκανε τη δουλειά με τους ψηλούς (pic, vids)

Δεδομένης της βαθμολογικής θέσης του Λαυρίου, το σημερινό παιχνίδι έμοιαζε με μία μεγάλη παγίδα για το Περιστέρι. Με τους ψηλούς του παραγωγικούς, κατάφερε να την ξεπεράσει νικώντας με 85-79 και με ρεκόρ 5-2 βαδίζει σταθερά στον δρόμο της τετράδας της Basket League. Στον αντίποδα το Λαύριο βρίσκεται σε ακόμη πιο δυσχερή θέση στην προσπάθεια να μπει στην ξεχωριστή λίστα των ομάδων που σώθηκαν παρά την πολύ κακή εκκίνηση τους στο Πρωτάθλημα.

Το Περιστέρι μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, «τρέχει» πλέον τέσσερις συνεχόμενες νίκες και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο πολύ σημαντικό παιχνίδι της Τετάρτης (30/11, 19:30) με τη Ρίτας Βίλνιους για το BCL.

Όσο για το Λαύριο; Το 0-7 σε ένα Πρωτάθλημα 22 αγωνιστικών ασφαλώς και το βάζει σε ακόμη πιο δύσκολη θέση. Ο αγωνιστικός ανήφορος του θα συνεχιστεί αφού ακολουθεί το ματς στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη, πριν τους δύο «τελικούς» μέχρι το τέλος του χρόνου με την Καρδίτσα εντός και τον Ιωνικό εκτός έδρας.

Το παιχνίδι άρχισε με καλό ρυθμό και με το Λαύριο να ξεφεύγει με επτά μετά από έξι λεπτά παιχνιδιού και με ένα σερί 11-0 (17-10), με δύο τρίποντα του Αλέξανδρου Νικολαίδη και παίρνοντας εννιά πόντους από τον Αρ Τζέι Κόουλ με 5/5 βολές και 2/2 δίποντα. Μία άμυνα man to man που μετατρεπόταν σε ζώνη, έβαλε δύσκολα στο Περιστέρι που βρέθηκε και στο -9 (22-13). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (26-20) καταφέρνοντας σε αυτό το διάστημα να έχουν διπλάσια ριμπάουντ (10-5) και να σημειώσουν 10 πόντους από αιφνιδιασμούς.

Το Λαύριο δεν μπήκε με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και σημειώνοντας μόνο πέντε πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά του, είδε το Περιστέρι να ισορροπεί την κατάσταση (31-31 στο 15’). Οι φιλοξενούμενοι διάβαζαν πια καλύτερα ότι τους έδινε η άμυνα του Λαυρίου που επιπρόσθετα άρχισε να γίνεται νευρικό στην επίθεση του. Έτσι το επιμέρους σκορ της περιόδου έφτασε στο 7-21 στο 18’ (33-41) και στο τέλος του ημιχρόνου το Περιστέρι ήταν μπροστά με 43-36.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι είχε 5/11 τρίποντα και το Λαύριο 0/5 ενώ οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν σε αυτό το διάστημα εννιά ασίστ και ισορρόπησαν την κατάσταση στα ριμπάουντ (18-16). Στη διάρκεια του πρώτου μέρους ξεχώρισαν και δύο στιγμιότυπα με πρωταγωνιστές τον Χρήστο Σερέλη και τον Μάρκους Ντένμον.

Το Περιστέρι μέσα από την άμυνα του συνέχισε να έχει τον έλεγχο της κατάστασης (45-55 στο 25’) χωρίς ωστόσο να μπορεί να αισθανθεί ασφάλεια. Η διαφορά έπεσε στους πέντε (57-62) πριν διαμορφώσει ο Φρανσίσκο με δύο βολές το 57-64 του 30ού λεπτού. Το Λαύριο είχε στην τρίτη περίοδο μεγαλύτερη παραγωγικότητα από μέση και κοντινή απόσταση (6/7 δίποντα) ενώ το Περιστέρι είχε πολύ χαμηλά ποσοστά του (2/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα).

Το Περιστέρι ήταν στο +11 στα μισά της τέταρτης περιόδου (62-73) και το Λαύριο βλέποντας την κλεψύδρα να αδειάζει, έψαχνε για καλύτερες επιλογές. Με ένα τρίποντο του Νικολαίδη μείωσε στους έξι (69-75 στα 2,5 λεπτά πριν το τέλος) αλλά η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν έπαψε να έχει τον έλεγχο, παρότι το Λαύριο βρήκε κάποια μακρινά σουτ και έφτασε στην εκτός έδρας επιτυχία.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Οι ψηλοί του Περιστερίου ήταν εξαιρετικά παραγωγικοί στο Λαύριο. Μην ψάχνετε λοιπόν τον κορυφαίο του αγώνα. Μπίλαν, Τζούστον, Αγραβάνης και Κασελάκης είχαν συνολικά 46 πόντους και 22 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η πολυφωνία είναι ακόμη πιο πολύτιμη σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι. Η σημερινή νίκη ήταν υπόθεση των πολλών για το Περιστέρι που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και έναν ακόμη στις παρυφές αυτής της επίδοσης (9 είχε ο Αγραβάνης).

Photo Credits: Eurokinissi