17.5 C

Λαύριο-Περιστέρι 64-86: Με «σπασμένα τα φρένα» πέρασε και από την Λαυρεωτική(Pics+Vid)

Για την 18η αγωνιστική της Basket League, το Περιστέρι «άλωσε» την έδρα του Λαυρίου με σκορ 86-64, πραγματοποιώντας «μεστή» εμφάνιση. Οι φιλοξενούμενοι με τη νίκη αυτή εδραιώθηκαν στη τρίτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-6 και πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στα προημιτελικά του κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό. Στον αντίποδα, το Λαύριο στάθηκε ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο, αλλά γνώρισε την 12η φετινή του ήττα ύστερα από 18 αναμετρήσεις.

Το Λαύριο υποδέχθηκε το Περιστέρι για την 18η αγωνιστική της Basket League, με τις δύο ομάδες να έχουν διαγράψει διαφορετικές πορείες τη φετινή σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι επισκέφτηκαν το κλειστό της Λαυρεωτικής έχοντας αγωνιστεί πριν λίγα 24ωρα κόντρα στην Καρσίγιακα στη Τουρκία για το BCL, με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει έντονα παράπονα από την άμυνα της ομάδας του η οποία τελικά κόστισε και την ήττα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές ανισορροπίες των φιλοξενούμενων και βρέθηκε να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 3 πόντους (20-17) έχοντας αρμονία στο παιχνίδι του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, το Περιστέρι εμφανίστηκε με καλύτερο ρυθμό και μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα, ύστερα από οδηγίες σε έντονο ύφος του Βασίλη Σπανούλη. Με κυνικό περισσότερο τρόπο και με την κούραση να παίζει τον ρόλο της, οι φιλοξενούμενοι οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 4 πόντων (38-34), πραγματοποιώντας υποδειγματικό δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι «απασφάλησε». Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι «ξεμπούκωσαν» και ξέφυγαν από το Λαύριο ακόμα και με διψήφιες διαφορές. Όσο περνούσαν τα λεπτά η κυριαρχία του Περιστερίου γινόταν ολοένα και πιο σαφείς και στο τέλος της περιόδου το Λαύριο βρέθηκε να είναι πίσω με 12 πόντους (61-49) έχοντας χάσει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να «τελειώσουν» την υπόθεση νίκη και να δικαιώσουν τους περίπου 100 φίλους τους που τους ακολούθησαν και στο κλειστό του Λαυρίου. Με κυριαρχία στα ριμπάουντ, σκληρή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, καθώς σκόραραν οι 11 από τους 12 που αγωνίστηκαν κόντρα στο Λαύριο, το Περιστέρι ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παρκέ στο τέλος χωρίς να αφήσει ανεκμετάλλευτη καμία κατοχή έφτασε στην 5η συνεχόμενη νίκη του στη Basket League με σκορ 86-64.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη επικράτηση του Περιστερίου κόντρα στο Λαύριο και με αυτή «ανέβηκε» στο 12-6 ενώ παράλληλα εδραιώθηκε στη πρώτη 3αδα του πρωταθλήματος. Στο 6-12 «υποχώρησε» το Λαύριο που συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή του.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για την ομάδα του Περιστερίου ήταν ο Ελάιζα Μήτρου Λόνγκ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ ενώ έκανε και 3 κλεψίματα.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Κυριαρχία στους «αιθέρες» για το Περιστέρι καθώς οι φιλοξενούμενοι «μάζεψαν» 43 ριμπάουντ (εκ των οποίων 16 επιθετικά), έναντι 30 του Λαυρίου.

Καθοριστική και η έλλειψη συγκέντρωσης για το Λαύριο καθώς οι γηπεδούχοι μοίρασαν  μόλις 14 ασίστ για 23 λάθη(!).

Την επόμενη αγωνιστική, το Περιστέρι υποδέχεται τον Ολυμπιακό(2/3) ενώ μεσολαβεί και ο προημιτελικός του κυπέλλου κόντρα στους ερυθρόλευκους (16/2). Το Λαύριο υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική (2/3) την Καρδίτσα.

Τα δεκάλεπτα:20-17/34-38/49-61/64-86