16.1 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Λαύριο – ΠΑΟΚ 86-76: «Εξπρές» με εντυπωσιακό Καββαδά (vids)

Το Λαύριο με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, «όπλο» το τρίποντο και πρωταγωνιστή τον Βασίλη Καββαδά έφτασε σε μια πολύ σημαντική εντός νίκη επί του ΠΑΟΚ με 86-76 για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο (52-35) και στη συνέχεια διαχειρίστηκε εξαιρετικά την κατάσταση, με αποτέλεσμα να επικρατήσει του ΠΑΟΚ και ανέβει στο 3-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 3-2.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Βασίλης Καββαδάς με 16 πόντους (7/8 δίποντα) και 6 ριμπάουντ, ενώ 14 πρόσθεσε ο Χαβιέ Καστανέδα.

Από την άλλη πλευρά, οι Λαβρίνας Μπελιάουσκας και Άντριου Χάρισον με 23 και 22 πόντους ηγήθηκαν στην επίθεση όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία του στο τρίποντο με 11/26 (42%) σε σχέση με τον ΠΑΟΚ που δεν βρήκε ποτέ ρυθμό έξω από τα 6.75 και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 7/28 (25%).