22.7 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Λαύριο-ΠΑΟΚ 70-75: “Απόδραση” στο τέλος με Ράιλι “εκτελεστή”! (vids,pics)

Ο Τζέιλεν Ράιλι μετρούσε 0/9 σουτ εντός πεδιάς μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως μικρή σημασία είχε, καθώς ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα και ευστόχησε σε δύο βολές, δίνοντας τη μεγάλη νίκη στον ΠΑΟΚ με 75-70 απέναντι στο Λαύριο. Μία αμφίρροπη αναμέτρηση στην οποία καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των 8 πόντων, η οποία κρίθηκε και στην υπεροχή των φιλοξενούμενων στα ριμπαόυντ και δη στα επιθετικά. Ο Ράιλι είχε όλους και όλους 10 πόντους, με τους 8 να έρχονται στο τελευταίο λεπτό, ενώ ξεχώρισε και ο Χρήστος Σαλούστρος που πρόσθεσε άλλους 13 πόντους με κρίσιμα τρίποντα. Στον αντίποδα ο Αρ Τζέι Κόουλ έδωσε λύσεις επιθετικά για τους γηπεδούχους, με 14 πόντους, ενώ βοήθησε ο Σέβιον Φλάγκ με άλλους 12 και 5 ριμπάουντ , αλλά δεν ήταν αρκετά στο τέλος.

Ο ΠΑΟΚ επέβαλλε τον ρυθμό του στις αρχές της αναμέτρησης με τον Ρένφρο να είναι εντυπωσιακός στο ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο πηγαίνοντας σε γρήγορες επιθέσεις. Αυτό έδωσε μία άγρια ομορφιά στο παιχνίδι ,καθώς το Λαύριο αναγκάστηκε να ακολουθήσει. Υψηλό το σκορ της πρώτη περιόδου, με τον Γιανίκ Φράνκε να γράφει με καλάθι στην εκπνοή, το 26-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο προσπάθησε να σταματήσει τις γρήγορες επιθέσεις του ΠΑΟΚ μετά το αμυντικό ριμπάουντ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πέσει λίγο ο ρυθμός και να μειώσουν στο -3 τη διαφορά οι γηπεδούχοι. Ο Αρ Τζέι Κόουλ είχε αναλάβει το ρόλο του σκόρερ για το Λαύριο σε αυτό το μεσοδιάστημα. Οι "ασπρόμαυροι" όμως αντέδρασαν και με καλάθι του Χαντς έφτασαν και πάλι στο +7, πριν ο Νικολαϊδης κλείσει το ημίχρονο με δικό του σουτ, με το σκορ στο 40-35 υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη.

Το Λαύριο μπήκε πολύ δυναμικά στην επανάληψη. Με επιθετική άμυνα και χέρια παντού κατάφερε να γυρίσει την αναμέτρηση. Με τρίποντο του Νικολαϊδη και εντυπωσιακό κάρφωμα του Σαχίντ Ντέιβις πέρασε μπροστά για τέσσερις πόντους (51-47) στο (26') της αναμέτρησης. Εκεί που οι Θεσσαλονικείς έμοιαζαν να είναι έξω από τα νερά τους ήρθε ο Σαλούστρος με τρίποντο να κόψει για λίγο την φόρα των γηπεδούχων. Εν τέλη το δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (καλάθι του Γερομιχαλού στην εκπνοή) με το σκορ στο 56-56 και τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν αρχικά για 4 πόντους (67-63) όμως το Λάυριο αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε σε 67-67 στο (39'). Όμως κάπου εκεί ήρθε ως από μηχανής θεός ο Τζέιλεν Ράιλι. Ο Αμερικανός είχε αστοχήσει σε όλα τα σουτ που είχε επιχειρήσει ως εκείνο το σημείο όμως στο τέλος αποδείχτηκε "κρύο αίμα". Οχτώ σερί πόντους δίνοντας τη δεύτερη νίκη στην ομάδα του στην Basket League φέτος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χρήστος Σαλούστρος. Ο Έλληνας φόργουορντ μπορεί να μην είχε τους περισσότερους πόντους (Φρανκε με 19) μπορεί να μην έκρινε το παιχνίδι στο τέλος, όμως σε όλη τη διάρκεια του αγώνα έβαζε δύσκολα καλάθια για την ομάδα του. Κάθε φορά που το Λάυριο έδειχνε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, ήταν εκεί να βάλει ένα κρίσιμο καλάθι και να κόψει τη φόρα των γηπεδούχων.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η μάχη των ριμπαόυντ αποδείχτηκε καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ μάζεψε 41 ριμπάουντ (14 επιθετικά) έναντι 32 του Λαυρίου (8 επιεθτικά). Αυτό έδωσε στον "δικέφαλο" εφτά παραπάνω κατοχές, που αναμφίβολα σε μία τόσο "κλειστή" αναμέτρηση είναι μεγάλο πλεονέκτημα.