17.1 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Λαύριο-ΠΑΟΚ 59-61: Μάρβιν Τζόουνς με το έτσι θέλω (pic, vid)

Μετά από τέσσερις μήνες στο Πρωτάθλημα και τέσσερις ήττες σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να σημειώσει το πρώτο διπλό του και το έκανε επί του Λαυρίου με 61-59. Χωρίς τον Μάλκολμ Γκρίφιν πια αφού τον αποχαιρέτησε μεσοβδόμαδα αλλά και χωρίς να έχει διαθέσιμο τον νεοαποκτηθέντα Φιλ Γκριν που έφτασε νωρίτερα στη Θεσσαλονίκη, ο Δικέφαλος χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλός, έδειξε χαρακτήρα και με κορυφαίο τον Μάρβιν Τζόουνς για μία ακόμη φορά, πήρε ένα αποτέλεσμα που μπορεί να αλλάξει τις προοπτικές του στη φετινή Basket League. Το παιχνίδι κρίθηκε με ένα καλάθι του Ζερμέιν Λοβ στα 24’’.

Από την άλλη πλευρά το Λαύριο βυθίστηκε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία και στον προβληματισμό. Ήταν η πέμπτη ήττα του στα έξι τελευταία παιχνίδια του και περιμένει πια οι τελευταίες αλλαγές να του επιτρέψουν να κάνει ότι δεν μπόρεσε ως τώρα. Να βρει χημεία, ισορροπία και κυρίως αποτελέσματα.

Μετά το αρχικό 7-5 του ΠΑΟΚ, το Λαύριο καθοδηγούμενο από τον Τζέρι Σμιθ που σημείωσε τους 10 από τους πρώτους 13 πόντους της ομάδας, προηγήθηκε με 13-7 με σερί 8-0. Δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου η διαφορά ήταν στους δύο (15-13), αφού οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ για δύο λεπτά, χάνοντας σουτ από την περιφέρεια αλλά και τις ευκαιρίες που βρήκαν με επιθετικά ριμπάουντ, με τον Κακλαμανάκη να έχει πέντε στο πρώτο δεκάλεπτο. Όμως και οι φιλοξενούμενοι πήγαιναν βιαστικά στην επίθεση, εκτελούσαν με χαμηλά ποσοστά και έτσι στο τέλος της περιόδου το Λαύριο ήταν μπροστά με 21-15.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε πολύ καλά στη δεύτερη περίοδο και απέκτησε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα και φτάνοντας το συνολικό σερί του στο 12-0, προηγήθηκε με 14 (29-15). Ο ΠΑΟΚ «μάτωνε» επιθετικά έχοντας μόλις πέντε πόντους στο πεντάλεπτο. Στο 15’ ωστόσο ο Δημήτρης Κακλαμανάκης που είχε μέχρι εκείνο το σημείο πέντε πόντους και επτά ριμπάουντ, υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε με τη διαφορά στους 12 (32-20). Όταν ο ΠΑΟΚ έβγαλε περισσότερη ένταση στην άμυνα του, άλλαξε και την εικόνα του, για να μειώσει στον πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (32-31).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα. Το 32-18 έγινε 32-35 με το Λαύριο να συμπληρώνει 8,5 λεπτά χωρίς πόντο! Με προσωπικές ενέργειες του Μουράτου το Λαύριο ξεκόλλησε και βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ (46-44 στο 29’). Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 48-44 αλλά και την ψυχολογία που τους έδωσε το γεγονός ότι πέρασαν «αναίμακτα» το «νεκρό» διάστημα τους.

«Πατώντας» σε αυτό το δεδομένο, το Λαύριο συνέχισε το σερί του αφού ο ΠΑΟΚ έδειχνε και πάλι την εικόνα μιας ομάδας που πελαγοδρομούσε. Συνέχισε το σερί του και ξέφυγε με οχτώ (52-44) αλλά τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η νίκη παρέμενε στο τραπέζι, αφού ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς και στις δύο πλευρές, προσπέρασε ξανά (53-54). Το παιχνίδι συνέχισε να έχει χροιά θρίλερ. Με τρεις διαδοχικές τεχνικές ποινές (δύο στον ΠΑΟΚ, μία στο Λαύριο) το σκορ έγινε 58-57 στο 38’ και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό υπήρχε ισοπαλία στους 59. Ο αλάνθαστος μέχρι εκείνο το σημείο Τζόουνς αστόχησε σε δύο βολές, το Λαύριο έμεινε με την μπάλα στα χέρια στα 38’ και ο Λοβ στα 23’’ έκανε με δύσκολο καλάθι το 59-61. Ο Σμιθ δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο ΠΑΟΚ πήρε τη σπουδαία νίκη.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Χωρίς δεύτερη σκέψη ο Μάρβιν Τζόουνς, παρότι ο Λοβ ήταν αυτός που έκρινε το αγώνα. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε, ειδικά μετά την απώλεια του Κακλαμανάκη, σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ φτάνοντας στο τρίτο του double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ είχε και τέσσερα κοψίματα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η συνολική παραγωγικότητα των 120 πόντων δείχνει ότι δεν έγινε ένα καλό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες εκτέλεσαν με χαμηλά ποσοστά και το ότι ο ΠΑΟΚ νίκησε έχοντας 4/24 τρίποντα, λέει πολλά. Άλλωστε το Λαύριο είχε 5/27. Ο Δικέφαλος δεν είχε δεχτεί λιγότερους από 72 πόντους στους τέσσερις προηγούμενους εκτός έδρας αγώνες του, αλλά σήμερα κράτησε το Λαύριο στους 59.

Photo Credits: Eurokinissi