20.5 C

Λαύριο-Παναθηναϊκός 84-86: Ο Λι τον γλίτωσε από το απόλυτο κάζο! (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός βρήκε μπροστά του ένα τρομερά μαχητικό Λαύριο, παρά το 2-10 που είχε σημειώσει πριν από αυτό το ματς στην Basket League, κόντεψε να υποστεί ένα απόλυτο πατατράκ, αλλά με τον Πάρις Λι να ευστοχεί σε λέι απ στα 0.6" για τη λήξη, πέρασε με 86-84, χωρίς σε καμία περίπτωση να αναιρείται μια εμφάνιση, που προκαλεί κάτι παραπάνω από προβληματισμό και, μάλλον, θα δικαιολογούσε μια σοκαριστική ήττα, αν αυτή ερχόταν.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένες το ματς και με εναλλαγές στο σκορ, αλλά μετά το 10-11 από κάρφωμα του Παπαγιάννη στα μέσα της πρώτης περιόδου, το σκηνικό άλλαξε υπέρ των γηπεδούχων. Σε εκείνο το σημείομε τον Φλαγκ και τον Λάντζεβαϊν ηγέτες, το Λαύριο πραγματοποίησε ένα επιμέρους 15-4, με το οποίο έδειξε στους παίκτες του Ράντονιτς πως θα είχαν δύσκολο βράδυ μπροστά τους, προτού ένα λέι απ του Καλαϊτζάκη με τη λήξη του δεκαλέπτου σημειώσει το 25-18, που έφερνε στους πάγκους τις δύο πλευρές.

Ο Μπέικον έμοιαζε να αναλαμβάνει δράση με δύο τρίποντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά με τον Κόουλ να συνεπικουρεί τους συμπατριώτες του, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να αντέχουν, διατηρώντας το προβάδισμά τους (34-28 στο 16'). Το ίδιο έγινε και παρά τα τρία αναπάντητα «πράσινα» τρίποντα, που ακολούθησαν, με τον Κόουλ να δίνει το δικό του ρεσιτάλ και τους παίκτες του Σερέλη να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια (42-39).

Με τους Φλαγκ και Κόουλ να συνεχίζουν σε εξαιρετική κατάσταση, το Λαύριο έμοιαζε πια επικίνδυνο για τον αντίπαλό του, καταφέρνοντας να προηγείται με διαφορά επτά πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου (58-51). Ο Λι και ο Πονίτκα, όμως, συμμάζεψαν το παιχνίδι του Παναθηναϊκού σε εκείνο το σημείο, πήραν και τις επιθετικές πρωτοβουλίες, καταφέρνοντας να σώσουν την ομάδα τους από κάτι χειρότερο, με το δεκάλεπτο για το «τριφύλλι» τουλάχιστον να τελειώνει στην ισοπαλία (67-67).

Η άμυνα εκεί, επιτέλους, εμφανίστηκε για τους φιλοξενούμενους, με τον Παπαγιάννη να παίζει το ρόλο του σωστά από τον Ράντονιτς και ένα καλάθι να δείχνει να δημιουργεί νωρίς στην τελευταία περίοδο συνθήκες επικράτησης παρά τις δυσκολίες (70-76 στο 34'), αλλά αμέσως μετά ένα σερί 5-0 του Λαυρίου με τρίποντο του Κόουλ έδειχνε, ότι τίποτα δεν είχε τελειώσει (75-76 στο 35'). Με τις μάχες του Λάντζεβαϊν στη ρακέτα, μάλιστα, το προβάδισμα ήρθε λίγο μετά με 79-78, αλλά δύο σερί τρίποντα του Μπέικον, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, έδειχναν να «καθαρίζουν» για τον Παναθηναϊκό (79-84). Ο Ράντονιτς, όμως, διαμαρτυρήθηκε... χωρίς λόγο και έτσι με τρεις βολές το Λαύριο μείωσε στα 52.3" στο καλάθι (82-84), ο Ουίλιαμς αμέσως μετά αστόχησε για τρεις και οι γηπεδούχοι μπορεί να σάστισαν, αλλά το φάουλ του Παπαγιάννη στον Μάρτιν που έψαχνε την επαφή και την πήρε ευφυέστατα στα 8", του έδωσε τη δυνατότητα να ισοφαρίσει από τη γραμμή των βολών (84-84). Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έψαχνε την απομόνωση του Μπέικον, αλλά την προσπάθεια πήρε ο Λι, που με λέι απ, στο οποίο μπορούσε να πάρει και το φάουλ, σημείωσε το 84-86 στα 0.6". Ο χρόνος αποδείχθηκε πως δεν έφτανε για το Λαύριο, που δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση.

Δεκάλεπτα: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86

Ο ΗΡΩΑΣ: Λόγω της ανάγκης της στιγμής, έτσι μπορεί να αποκαλείται ο Πάρις Λι, ο οποίος πέτυχε το καλάθι της νίκης, αλλά ήταν και από τους λίγους διασωθέντες του Παναθηναϊκού, φτάνοντας τους 22 πόντους με επτά ασίστ, δύο ριμπάουντ και μόνο ένα λάθος σε 34.5 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός είχε στο σύνολο του αγώνα πέντε παραπάνω κατοχές (8-9 επιθετικά ριμπάουντ, 9-5 λάθη), οι οποίες σε ένα ματς, που κρίνεται στις λεπτομέρειες, έχουν τη σημασία τους.