22.1 C
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Λαύριο-Παναθηναϊκός 82-91: «Ξύπνησε» και… ξεκίνησε με το δεξί (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Λαυρίου με 91-82, σε αγώνα για την 22η αγωνιστική της Basket  League.

Οι «πράσινοι» -οι οποίοι δεν είχαν στη σύνθεσή τους τους τραυματίες Γιώργο Παπαγιάννη και Νεμάνια Νέντοβιτς- στον πρώτο τους αγώνα μετά την επιστροφή του Γιώργου Βόβορα επέστρεψαν στις επιτυχίες παραμένοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι με τον Σάββα Καμπερίδη στο «τιμόνι» τους υπέστησαν την 14η ήττα τους σε 21 αγώνες και συγκατοικούν στην όγδοη θέση με τη Λάρισα.

Πριν το τζάμπολ ο Χρήστος Σερέλης γνώρισε την αποθέωση στην επιστροφή του ως αντίπαλος στην ομάδα που εργάστηκε από το 2003 έως το 2022.

Το Λαύριο κέρδισε τις εντυπώσεις στο πρώτο δεκάλεπτο και ξέφυγε ακόμα και με έντεκα πόντους διαφορά και ο Παναθηναϊκός δεν πατούσε καθόλου καλά στο παρκέ. Στο 10' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 25-17.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους «πράσινους» να βγάζουν αντίδραση και να πλησιάζουν. Από διαδοχικά τρίποντα των δύο αντιπάλων, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 45-45 κι όλα έμοιαζαν ανοιχτά.

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης αποδείχθηκε κομβικό. Ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνά του και παρέμεινε αρκετά αποτελεσματικός στην επίθεση. Ήταν η δική του σειρά να «χτίσει» διαφορά και πριν το τελευταίο δεκάλεπτο είχε εξασφαλίσει μία διψήφια διαφορά (60-70).

Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ποτέ ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφυγαν με το διπλό, καθώς η κόρνα της λήξης τους βρήκε να επικρατούν με 91-82.

Η ΤΡΙΠΛΕΤΑ: Ο αρχηγός Ιωάννης Παπαπέτρου, ο Ντάριλ Μέικον και ο Οκάρο Ουάιτ αποτέλεσαν τους τρεις ηγέτες του Παναθηναϊκού. Αποτέλεσαν τις πιο αξιόπιστες λύσεις επιθετικά μαζί με τον Τζέρεμι Έβανς. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Ρασάντ Βον πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση, ο Μουράτος ήταν εξαιρετικός αλλά μόνο στο πρώτο μέρος, ενώ και ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης διακρίθηκε και στις δύο πλευρές του παρκέ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρά την απουσία του Γιώργου Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να κυριαρχήσει στη «μάχη» των ριμπάουντ και το συγκεκριμένο στατιστικό στοιχείο τον βοήθησε σημαντικά για να πάρει τη νίκη. Παράλληλα οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν περισσότερες ασίστ και είχαν λιγότερα λάθη από τους αντιπάλους τους, σε κομμάτια που παίζουν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη ενός παιχνιδιού.