14.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Λαύριο-Ολυμπιακός 75-103: Απτόητος και αήττητος! (pics+vids)

Σε ένα παιχνίδι πολύ όμορφο, με άπλετο θέαμα και από τις δύο ομάδες, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας τη νίκη με 103-75. Το Λαύριο έπαιξε καλό μπάσκετ, δεν είχε τίποτα να χάσει και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο. Όμως οι "ερυθρόλευκοι", έδειξαν μεγαλύτερο ζήλο στο δεύτερο ημίχρονο στην άμυνα, φτάνοντας στην άνετη επικράτηση. Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 18 πόντους (υπό το βλέμμα των ανθρώπων των Σακραμέντο Κίνγκς) με τους Κώστα Παπανικολάου και Κάνααν να έχουν από 14. Ξεκουράστηκε ο Μουσταφά Φαλ που δεν αγωνίστηκε. Σέιβον Φλαγκ και Ζάρας είχαν 19 και 14 πόντους αντίστοιχα, για το Λάυριο.

Κύριος στόχος του Λαυρίου στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν να μείνει κοντά στο σκορ. Μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο τα κατάφερε καθώς το σκορ ήταν 14-8 υπέρ του Ολυμπιακού. Οι "ερυθρόλευκοι" στιγμιαία ανέβασαν στη διαφορά στο +12 (20-8), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μείωσαν στο -6, όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν καλά το πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το σκορ να βρίσκεται στο 29-18.

Το ελεύθερο και γρήγορο μπάσκετ από τις δύο ομάδες συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο .Παραδόξως αυτό το στυλ παιχνιδιού ευνόησε το Λαύριο, το οποίο δεν έχασε την επαφή του με το σκορ, αλλά αντίθετα μείωσε. Με τους Φλαγκ και Έντι να βρίσκονται σε καλή μέρα για την ομάδα του Γιάννη Λημνιάτη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν από το -11 στο -4! Όλα αυτά (1:30') πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Εν τέλει οι δύο βολές του Πίτερς διαμόρφωσαν το 54-48, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Χρήστου Παππά (πήρε τη θέση του άρρωστου Γιώργου Μπαρτζώκα) μπήκε αποφασισμένη να παίξει καλύτερη άμυνα ώστε να ξεφύγει και να πάρει μία διαφορά ασφαλείας. Με τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σερί 13-2 προηγήθηκαν με 17 πόντους (67-50). Με την βελτίωση της άμυνας του Ολυμπιακού το Λαύριο δεν σκόραρε τόσο εύκολα πλέον, με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια επίπεδα στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου. Μάλιστα όταν ο Κώστας Σλούκας πήρε παραπάνω πρωτοβουλίες ο Ολυμπιακός εδραίωσε το προβάδισμά του, με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι 79-63.

Με τον Ολυμπιακό να έχει αρχίσει να ξεφεύγει στο σκορ και το Λαύριο να μην μπορεί να αντιδράσει, το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Χρήστος Παππάς άνοιξε το ροτέισον, πράγμα λογικό διότι είναι αρκετά τα παιχνίδια που έχουν δώσει οι φιλοξενούμενοι τον τελευταίο καιρό. Συνεπώς, το μόνο που έλειπε ήταν το τελικό σκορ με τον Ολυμπιακό εν τέλη να κατακτά την 19η νίκη του για εφέτος στην Basket League.

"ΧΑΛΑΡΟΣ": Πλέον σε τέτοιο βαθμό έχει φτάσει ο Σάσα Βεζένκοφ τη φετινή σεζόν. Έπαιξε μόλις (19'), αλλά πρόλαβε να σημειώσει 18 πόντους (8/12 σουτ) μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 4 τελικές πάσες, χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός σούταρε με φανταστικά ποσοστά στην επίθεση, ιδίως στα δίποντα όπου είχε 22-30 (73%). Παράλληλα πολλά και τα λάθη του Λαυρίου που υπέπεσε σε 21, μετους φιλοξενούμενους να έχουν 11 γεγονός που έγειρε και την πλάστιγγα υπέρ τους.