16.3 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Λαύριο-Ολυμπιακός 54-96: “Ξεμούδιασμα” ενόψει διαβολοβδομάδας! (pics+vids)

Το Λαύριο προβλημάτισε τον Ολυμπιακό για μόλις (8'), καθώς προηγήθηκε με 19-10. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα σερί 23-0 στη συνέχεια, κράτησε τους γηπεδούχους στους μόλις έξι πόντους στην δεύτερη περίοδο και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω κερδίζοντας εύκολα με 96-54 . Μοίρασε τον χρόνο ενόψει "διαβολοβδομάδας" ο τεχνικός του Ολυμπιακού. Στο 8-1 ανέβηκαν οι "ερυθρόλευκοι", με το Λαύριο να πέφτει στο 4-5.

Οι "ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν λίγο νωθρά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα το Λαύριο να δημιουργήσει μία μικρή διαφορά. Η ομάδα του Κώστα Μέξα, με τους Ντε Τζούλιους και Καλίντ Μουρ ως "αιχμή του δόρατος", προηγήθηκε με +9 (19-10) στο (8') της αναμέτρησης. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το Λαύριο θα κλείσει την πρώτη περίοδο, προηγούμενο στην αναμέτρηση, ήρθε το ξέσπασμα του Ολυμπιακού. Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σερί 16-0, σε μόλις δύο λεπτά, προηγήθηκαν με 26-19 μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Η είσοδος παιχτών από τον πάγκο και πιο συγκεκριμένα, των Μιχάλη Λούντζη, Μουσταφά Φαλ και Γιαννούλη Λαρεντζάκη, έδωσαν ενέργεια στους φιλοξενούμενους. Μάλιστα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διεύρυνε το σερί της σε 23-0 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Αυτό πήγε τη διαφορά στο +14 (33-19). Το Λάυριο προσπάθησε να αντιδράσει με δύο συνεχόμενα τρίποντα, όμως ο Ολυμπιακός είχε ήδη βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Με άλλο ένα επιμέρους 12-0, οι Πειραιώτες πήγαν στην ανάπαυλα με το +25 και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 50-25.

Το Λάυριο μετά από (10') παιχνιδιού είχε 19 πόντους όμως στην δεύτερη περίοδο σημείωσε μόλις έξι! Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πλέον άρχισε να μοιράζει τα λεπτά συμμετοχής των παιχτών, έχοντας αναμφίβολα στο πίσω μέρος του μυαλού του την διαβολοεβδομάδα που έρχεται στην Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση προς το παρόν να αφήσουν το "πόδι από το γκάζι". Στο (26') της αναμέτρησης η διαφορά πήγε στο +31 με το σκορ στο 62-31. Προφανώς τα πάντα είχαν κριθεί το παιχνίδι πήρε μια μορφή προπόνησης, με μικρή σκοπιμότητα γρήγορο ρυθμό και λίγα φάουλ. Όσο και να προσπαθούσε ο Κώστας Μέξας να αφυπνίσει τους παίχτες του με συνεχόμενα τάιμ άουτ, δεν μπορούσε το Λάυριο να δημιουργήσει ένα μικρό σερί πόντων. Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 75-36.

Όπως είναι λογικό στην τελευταία περίοδο ο Γιώργος Μπαρτζώκας συνέχιζε να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής. Δεν άλλαξε κάτι δραματικά και όλοι περίμεναν απλά το τελικό σκορ, με τους "ερυθρόλευκους" να κατακτούν μία εύκολη νίκη.

ΕΔΩΣΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑ: Μιχάλης Λούντζης. Ο Έλληνας γκαρντ βρίσκει την ευκαιρία σε τέτοια παιχνίδια στην Basket league να δίνει λύσεις, ξεκουράζοντας τον Τόμας Ουόκαπ. Μετά το αρχικό 19-10 του Λαυριόυ, η είσοδός του έδωσε έδωσε ενέργεια στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δίνοντας ουσιαστικά το έναυσμα του 23-0 που ακολούθησε. Είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 τελικές πάσες, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Απλά χαώδης η διαφορά στα ριμπάουντ. Ο Ολυμπιακός επικράτησε κατάκρατος καθώς είχε 44 ριμπάουντ με το Λαύριο να μένει μόλις στα 15! Με ένα τέτοιο νούμερο ήταν απλά αδύνατο να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση η ομάδα του Κώστα Μέξα.