23.7 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Λαύριο – Μαρούσι 88-93 : Χρυσό διπλό με.. Χάρη (Vids)

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της έκτης αγωνιστικής της Basket League, το Μαρούσι επικράτησε δια πυρός και σιδήρου στην έδρα του Λαυρίου με σκορ 93-88, στο πρώτο ραντεβού των δύο ομάδων στην ιστορία τους. Οι φιλοξενούμενοι «ανέβηκαν» στο 2-4 ενώ το Λαύριο «έπεσε» στο 3-3.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα, μετά την 100αρα που δέχθηκε από τον Προμηθέα, ήθελε να βγάλει αντίδραση και μπήκε δυνατά στον αγώνα κόντρα στο Μαρούσι. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (27-21), με τον Ντε Τζούλιους να ξεκινά «καυτός» το ματς.

Λίγα λεπτά μετά το πέρασμα του στον αγωνιστικό χώρο, ο αρχηγός του Λαυρίου, Θοδωρής Ζάρας τραυματίστηκε σε μια ανύποπτη φάση και αποσύρθηκε από τον coach Μέξα για το υπόλοιπο του αγώνα , με τον έμπειρο γκαρντ να υποφέρει από τον πόνο.

Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Λιμνιάτη, μετά το κακό ξεκίνημα, έβαλαν «στοπ» στις επιθετικές ορέξεις των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το Μαρούσι πήρε τη σκυτάλη στο προβάδισμα του αγώνα και με έναν εξαιρετικό Ραντούλιτσα και πιο «σφιχτή» άμυνα, «έτρεξε» ένα επιμέρους 26-16 στη δεύτερη περίοδο, πριν οι δύο ομάδες οδηγήθουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 43-47.

Το «μομέντουμ» του αγώνα άρχισε να «δείχνει» Μαρούσι στη τρίτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αποσπαστούν, ωστόσο το Λαύριο συνέχισε να παρακολουθεί από κοντά στο σκορ. Με τις επιθέσεις να παραμένουν στο προσκήνιο, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην αρχή της τέταρτης περιόδου με σκορ 66-69.

Με τους δύο «μονομάχους» να διεκδικούν το παιχνίδι στα ίσα, μπήκε η αναμέτρηση στη τελική της ευθεία. Πιο συγκεντρωμένοι στις τελευταίες κατοχές ήταν οι φιλοξενούμενοι. Με κάποια σπουδαία καλάθια, και έναν συγκλονιστικό Χάρη Γιαννόπουλο, το Μαρούσι τελικά κατάφερε να πάρει επεισοδιακά το πρώτο του διπλό στην κορυφαία κατηγορία μετά από 11 χρόνια με σκορ 93-88.

Για τους νικητές ξεχώρισε Αϊζέια Μπρίσκοου ο  ο οποίος σημείωσε 24  πόντους. Για τους γηπεδούχους διακριθέντας ήταν ο Μάρκους Θόρντον ο οποίος ολοκήρωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους.