23.2 C
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Λαύριο-Καρδίτσα 88-95: Θρίαμβος παραμονής στη Λαυρεωτική (vids)

Τεράστια νίκη για την Καρδίτσα στη Λαυρεωτική, καθώς επικράτησε του Λαυρίου με 95-88, ένα αποτέλεσμα το οποίο σημαίνει και την εξασφάλιση της παραμονής της για 2η συνεχόμενη σεζόν στη Basket League, στέλνοντας παράλληλα τον Απόλλωνα Πάτρας στην Elite League.

Η Καρδίτσα ξεκίνησε πολύ δυνατά και αποφασιστικά και με τη συμπλήρωση του πρώτου τριλέπτου προηγήθηκε με 8 πόντους (2-10). Η θεσσαλική ομάδα διατήρησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου (18-21), με τους γηπεδούχους να φτάνουν δύο φορές σε απόσταση «αναπνοής», αλλά να μην καταφέρνουν να προσπεράσουν.

Γρήγορος ο ρυθμός στο 2ο δεκάλεπτο, με πολύ τρέξιμο και ενέργεια και απ’ τις δύο ομάδες. Το πρώτο προβάδισμα του Λαυρίου έπειτα απ’ το 2-1 ήρθε στο 13:50’, αφού ένα 8-0 σερί των «κίτρινων», μετά από καλάθι-φάουλ του Καστανιέδα, έκανε το σκορ 29-27. Η «απάντηση» των φιλοξενούμενων, ωστόσο, ήταν άμεση, καθώς «έτρεξαν» επί μέρους σκορ 5-19 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 12 στο 18’ (34-46). Τελικά, το σύνολο του Κώστα Μέξα κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου με τους Ζάρα και Μουρ, «γράφοντας» το 42-49 της ανάπαυλας ο Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Η Καρδίτσα βρήκε λύσεις και απ’ τον Καμπερίδη στην 3η περίοδο, με αποτέλεσμα να βάλει ξανά την ομάδα του στο +12 (48-60). Και πάλι, όμως, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν βλέποντας τη διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια πλαίσια και σκοράροντας 7 αναπάντητους πόντους, όλοι απ’ τον Μουράτο, μετέτρεψαν το -12 σε -5 (55-60), ενώ λίγο αργότερα ένα τρίποντο απ’ τον Έλληνα γκαρντ έκανε το 61-64. Οι φιλοξενούμενοι πολύ γρήγορα πήγαν στο 61-68, 2:32’ πριν τη λήξη της περιόδου, όμως το Λαύριο με βολές από Χόρκλερ και Καστανιέδα «έκλεισε» το δεκάλεπτο στο -2 (68-70).

Η ομάδα της Λαυρεωτικής συνέχισε από εκεί που το… άφησε στην προηγούμενη περίοδο και με ένα 4-0 στο ξεκίνημα των τελευταίων 10 λεπτών προηγήθηκε με 2 πόντους (72-70), ξανά δια χειρός Μουράτου. Το προβάδισμα δεν άργησε να επιστρέψει στα χέρια των παικτών του Νίκου Παπανικολόπουλου, οι οποίοι «χτυπώντας» έξυπνα στη ρακέτα (κυρίως με τον Γιάνκοβιτς) πήγαν στο 74-78 και έχοντας, μάλιστα, μπόνους βολών σε όλο το τελευταίο επτάλεπτο. Η διαφορά δεν έπεσε στη συνέχεια, αντιθέτως ανέβηκε στο +8 για τους θεσσαλούς, με τον Γιάνκοβιτς απ’ τη γραμμή των βολών «έγραψε» το 78-88. Το Λαύριο προσπάθησε να βγάλει μια αντίδραση, μειώνοντας στους 6 πόντους (82-88), όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι να εξασφαλίσουν από σήμερα την παραμονή τους και το κατάφεραν, φτάνοντας στη νίκη με 95-88.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Καρδίτσα παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη απ' το Λαύριο στο παιχνίδι και αυτό φαίνεται και στην αναλογία ασίστ-λαθών. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Κώστα Μέξα μέτρησε 14 ασίστ για 11 λάθη, τη στιγμή που οι Θεσσαλοί είχαν 26 ασίστ για 9 λάθη. Σημαντικό στοιχείο της νίκη και οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, εκεί όπου η Καρδίτσα σκόραρε 24 και οι γηπεδούχοι μόλις 3.