19.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Λαύριο – Καρδίτσα 81-80: Ο Κουζέλογλου ύψωσε… Flagg παραμονής (vids)

Το Λαύριο ένιωθε την... κατηγορία να χάνεται κάτω από τα πόδια του για 36 λεπτά στον εντός έδρας αγώνα με την Καρδίτσα, όμως αποφάσισε ότι είναι πολύ νωρίς για δάκρυα. Με τεράστια αντεπίθεση που σήμανε και στήριξε ο Γιάννης Κουζέλογλου και με σερί 10-0 προσπέρασε με 81-78 και εν τέλει πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 81-80, την πρώτη του στο πρωτάθλημα, εντείνοντας τον προβληματισμό στους φιλοξενούμενους.

Τρομερό φινάλε, με το Λαύριο να κάνει λάθος στο 81-80 και να κλέωει η Καρδίτσα στα 17'' και ο Πριτζέτ την ώρα που ξεκίνησε την τελευταία επίθεση να χτυπάει τη μπάλα στο πόδι του και να... επιστρέφει το δώρο!

Χωρίς τον Γόντικα που αποτελεί οριστικά παρελθόν και τον τραυματία Μπέιτομν έπαιξε η Καρδίτσα που προφανώς βρίσκεται προ σημαντικών αλλαγών στο ρόστερ, πρεμιέρα για Λατζεβάιν - Κολοβέρο στο Λαύριο που είχε ηγέτη τον Φλαγκ και... σωτήρα τον Κουζέλογλου.

Το άγχος ήταν φανερό εκατέρωθεν στα πρώτα λεπτά και παρότι το Λαύριο προηγήθηκε με 8-2 στο 3', αυτό ήταν που προβληματίστηκε περισσότερο. Με 1/11 τρίποντα που ήταν η βασική του επιλογή για σκορ, είδε την πιο ψύχραιμη και σωστή στις επιθέσεις Καρδίτσα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 18-26, με Πριτζέτ και Γκάμπροβσεκ να δίνουν λύσεις και τον Αθηναίου ρυθμό.

Το ματς πήγε και στο +10, 18-28, μέχρι ο ΦΛαγκ να βρει στόχο μαζικά, να πάει ο ίδιος στους 17 πόντους με 4/6 τρίποντα και με την Καρδίτσα να έχει αποσυντονιστεί χάνοντας το στήριγμά της στη ρακέτα, τον Ντελόριρερ που πολύ γρήγορα και εύκολα χρεώθηκε με 4 φάουλ, να έρχεται το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων με 37-36.

Το ημίχρονο έληξε στο 38-42 και όλα ήταν ανοιχτά.

Η Καρδίτσα μπήκε καλύτερο στο δεύτερο μέρος και πήγε στο 38-46, ο Κολοβέρος βρήκε τις λύσεις για τους γηπεδούχους και τους έφερε στο 45-46 και ακολούθησε μάχη με την Καρδίτσα να έχει έλεγχο και μικρό προβάδισμα, μέχρι το 60-64 του 30ου λεπτού.

Στο 35' η Καρδίτσα ήταν στο +8, 66-74, είχε περιορίσει και πάλι την επιθετική έκφραση του Λαυρίου σε άστοχα τρίποντα, έδειχνε να κρατάει το ματς στα χέρια της, αλλά... με τα τρίποντα ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Ο Κουζέλογλου τα έβαλε μαζεμένα για να φέρει το Λαύριο σε απόσταση αναπνοής, ο Γερομιχαλός πρόσθεσε άλλο ένα για το 79-78 στο 37' και το ματς είχε γυρίσει.

Το 81-78 στο 38'30'' σήμαινε σερί 10-0 για τους γηπεδούχους που είχαν κάνει επιστροφή... σωτηρίας και δεν ήταν διατεθειμένοι να μην την ολοκληρώσουν.

ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ: "Να γεμίσουμε το γήπεδο" ζήτησαν τις προηγούμενες μέρες οι άνθρωποι του Λαυρίου, αλλά σήμερα είδαν και πάλι μια απογοητευτική εικόνα άδειων εξεδρών και ένα σημαντικό ματς να γίνεται μεταξύ συγγενών και φίλων.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Λαύριο κυριάρχησε στους αιθέρες, κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ με 38-29 και κυρίως πήρε 13 επιθετικά και μαζί δεύτερες ευκαιρίες που του έδωσαν σημαντικές ανάσες.