23.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Λαύριο-Καρδίτσα 76-57: «Ξεμπούκωσε» στο τέλος και πήρε νίκη-διαφορά παραμονής(Pic)

Για την 19η αγωνιστική της Basket League, το Λαύριο πήρε «νίκη-χρυσάφι» στην έδρα του κόντρα στην Καρδίτσα με σκορ 76-57 και αποσπάστηκε των Θεσσαλών στην «κούρσα» της παραμονής. Ακόμα μεγαλύτερη σημασία αποκτά η επικράτηση των γηπεδούχων καθώς με ντεμαράζ σκοραρίσματος στο τέλος υπερκάλυψαν και το -16 του πρώτου γύρου και πλέον υπερτερούν σε ισοβαθμία με την ομάδα της Καρδίτσας.

Στο κλειστό της Λαυρεωτικής, η τοπική ομάδα υποδέχθηκε την Καρδίτσα με φόντο μία νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας για την «μάχη» της παραμονής στη Basket League. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με έντονη νευρικότητα και αστοχία και από τις δύο ομάδες, με την Καρδίτσα όμως να επικρατεί στη σημεία.

Έτσι συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, με τους φιλοξενούμενους να οδηγούνται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα τριών πόντων (31-28), το οποίο ήταν και το μεγαλύτερο που είχαν πάρει μέχρι εκείνο το σημείο του παιχνιδιού. Κόντρα στο Λαύριο ντεμπούτο για τους Θεσσαλούς έκανε ο 23χρονος Νεοζηλανδός φόργουορντ- σέντερ, Σάμιουελ Μενένγκα, ο οποίος έκανε την εμφάνιση του στην αρχή της 2ης περιόδου.

Το Λαύριο έκανε την αντεπίθεση του στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επιμέρους 14-4 και άλλαξε άρδην το μομέντουμ του αγώνα. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν στον «τελικό» με την Καρδίτσα χωρίς τους «δίδυμους πύργους» Γόντικα και Καββαδά, ενώ για τους φιλοξενούμενους απουσίαζε και ο Νεοκλής Αβδάλας καθώς βρίσκεται στο basketball without borders global. Οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως το Λαύριο είχε πλέον υπό τον έλεγχο το παιχνιδιού, με τους παίκτες του Κώστα Μέξα να αποκτούν καλύτερο ρυθμό όσο κυλούσε ο χρόνος. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 4 πόντους (49-45) και τα τελευταία δέκα λεπτά αναμένονταν καθοριστικά.

Το Λαύριο μπήκε «αφηνιασμένο» στην τελική ευθεία του αγώνα και με ένα επιμέρους σκορ 11-0  «τελείωσε» την υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι «οργίαζαν» επιθετικά στη τελευταία περίοδο, με την Καρδίτσα να οδεύει προς ολοταχώς προς την 10η φετινή της ήττα εκτός έδρας σε 10 αγώνες. Τελικά η ομάδα της Λαυρεωτικής «γεύτηκε τη χαρά της νίκης» με ένα  «διαστημικό» τέταρτο δεκάλεπτο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 76-57. Το +19 του Λαυρίου υπερκάλυψε παράλληλα και την διαφορά του πρώτου γύρου όταν η το Λαύριο είχε ηττηθεί με 16 πόντους στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Καρδίτσα (84-68). Στο 7-12 «ανέβηκε» η ομάδα του Κώστα Μέξα, στο 6-13 «υποχώρησαν» οι φιλοξενούμενοι.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για το Λαύριο ήταν ο Νόα Χόρτσλερ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, οδηγώντας τους γηπεδούχους σε μία νίκη «βάλσαμο» για την μάχη της παραμονής.

Στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Θεσσαλίας, ο Σάμουελ Μενέγκα σημείωσε 2 πόντους σε 4,5 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΗ η 4η περίοδος, καθώς οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» στο πιο κρίσιμο κομμάτι της αναμέτρησης και με ένα επιμέρους σκορ 27-12 πήραν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.

Κάκιστη από την γραμμή τον βολών για ένα ακόμα παιχνίδι η ομάδα της Καρδίτσας που εκτέλεσε με ποσοστό 47%(9/19) από την γραμμή της φιλανθρωπίας, έναντι 70%(14/20) του Λαυρίου.

Τη μάχη των επιθετικών ριμπάουντ κέρδισαν σε μία ακόμα αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι καθώς μάζεψαν 15, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 8 αντίστοιχα.

Την επόμενη αγωνιστική το Λαύριο φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό, ενώ η Καρδίτσα υποδέχεται τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 13-14/28-31/49-45/76-57