18.3 C
Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Λαύριο-Ιωνικός 95-63: Θρίαμβος και… μήνυμα (pic+vid)

Το Λαύριο ήθελε νίκη για να αποκτήσει προβάδισμα παραμονής και την πήρε με εμφατικό τρόπο. Συνέτριψε τον Ιωνικό με 95-63 και έστειλε μήνυμα πως μπορεί να υπερασπιστεί τη θέση του στη μεγάλη κατηγορία, απέναντι στην ομάδα της Νίκαιας από την οποία αναμένονται εξελίξεις.

Ένα σερί 6-0 του Λαυρίου ακολούθησε το σερί 8-0 του Ιωνικού σε ένα δυναμικό ξεκίνημα στο ματς, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν γρήγορα ρυθμό. Στα... σημεία βρέθηκαν προηγούμενοι οι Νικαιώτες στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (19-20). Η δεύτερη περίοδος δεν είχε τον ρυθμό της εκκίνησης, το Λαύριο έσφιξε την άμυνά του και πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων στο ημίχρονο (40-32).

Ιδανικά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους, με το Λαύριο να χτίζει σερί 7-0 και να μεγαλώνει τη διαφορά υπέρ του (47-32). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν άφησε το πόδι από το... γκάζι, εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά της μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Το επιμέρους της τρίτης περιόδου (30-9) δεν αφήνει πολλά περιθώρια σχολιασμού, με τα τελευταία δέκα λεπτά να μοιάζουν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το Λαύριο πανηγύρισε σπουδαία νίκη σε έκταση σκορ και βαθμολογικό αντίκρισμα, παίρνοντας προβάδισμα στη μάχη της παραμονής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σημαντική ήταν η διαφορά των δύο ομάδων στην ευστοχία με τους νικητές να σουτάρουν με 51% (36/70) και τους ηττημένους με 33% (23/68).

ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ: Πέντε διψήφιους παίκτες είχε το Λαύριο στη σημερινή αναμέτρηση, απόδειξη της επιθετικής πολυφωνίας, με τον Φλαγκ να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 19 πόντους.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.